YORGUNLUĞA NEDEN OLUYOR

YORGUNLUĞA NEDEN OLUYOR

DHA

Sarımsağın yan etkileri de var. Baş ağrısı, yorgunluk ve alerjik cilt reaksiyonlarına neden oluyor. İşte detaylar.

Erciyes Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, ilaçlar gibi sarımsağın da yan etkileri olabileceğini söyledi. Dr. İnal, sarımsağın baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, alerjik cilt reaksiyonları, bulantı, kusma ve kanama bozukluklarına neden olabileceğini belirtti.

Pıhtılaşmayı önleyici ilaçları kullananların sarımsak konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, sarımsağın günlük olarak 4 gramdan fazla yenilmesinin zararlı olabileceğini kaydetti.

Dr. İnal, sarımsağın arteroskleroz (damar tıkanıklıkları) ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi hastalıklarda kullanıldığını belirterek, "Sarımsağın kolesterolü düşürdüğü, solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği, öksürük ve bronşitte faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, mide bağırsak sindirim bozukluklarında ve spazmlarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Halk arasında ise adet ağrılarında, şeker hastalığı tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ancak bu saydığımız hastalıklarda sarımsağın yardımcı tedavi olarak kullanıldığı unutulmamalıdır" dedi.

'SARIMSAK VÜCUDU KORUYOR'

İnsan vücudunu virüslere ve bakterilere karşı koruyan sarımsağın uygun miktarda yenilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ahmet İnal, şunları söyledi:

"İlaçlar gibi sarımsağın da yan etkileri olabilir. Aşırı yenildiğinde baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, alerjik cilt reaksiyonları, cilde sürülmesiyle cilt yanıkları, bulantı, kusma, kanama bozuklukları gibi yan etkileri yapılan araştırmalarda gözlenmiştir. Sarımsak yaşa bağlı olarak gelişen damardaki değişiklikler ve bunun neticesinde gelişen damar tıkanıklarında ise etkilidir."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al