YÖNETİCİNİN YALANI ANLAŞILIYOR

YÖNETİCİNİN YALANI ANLAŞILIYOR

AFP
        
Yöneticilerin  söyledikleri yalanların, kullandıkları kelimelerden  anlaşılabileceği iddia edildi. Nasıl mı?

 


ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden bilimadamları, ülkedeki binlerce  patronun konuşmasını inceledi.

"Telekonferastaki aldatıcı sunumları tespit etme" başlıklı araştırmada,  şirket yetkililerinin 30 bin  telekonferans metni üzerinde çalışan bilimadamları, kelimelerin seçimi, cümle  yapısı gibi özelliklerin "yalancıların maskesini düşürdüğünü" belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan David Larcker, yalan söyleyen yetkililerin  konuşmalarında kısa, öz ve kesin ifadeler yerine "herkes bilir ki..." gibi genel  ifadelere yer verdiklerini vurguladı.

Gerçeği söylemekten kaçınan yetkililerin "ben" zamirini kullanmadıklarını  ya da "biz"i tercih ettiklerini belirten Larcker, birinci tekil şahıs zamirinin  (ben) kullanımının kişinin söylediklerine bağlı olduğunu gösterdiğini,  yalancıların "söylediklerinden uzaklaşmaya" çalıştıkları için "ben" kelimesini  kullanmaktan kaçındığını ifade etti.

Larcker, "aşırıya" kaçmanın da yalanı ele verebildiğini, yalan söyleyen  yetkililerin konuşmalarında "olağanüstü, inanılmaz, muhteşem" gibi sıfatları  kullandıklarını belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al