Deprem Travma Psikolojisi

Yolcu sürücülerden şikayetçi

DÜSAMER tarafından yapılan araştırmada, sürücülerin büyük bölümünün yolculara kaba davrandığı ve trafik kurallarına uymadığı belirlendi.

Yolcu sürücülerden şikayetçi

DÜSAMER tarafından yapılan araştırmada, sürücülerin büyük bölümünün yolculara kaba davrandığı ve trafik kurallarına uymadığı belirlendi.

toplutasimaDiyarbakır Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezince (DÜSAMER) yapılan araştırmada, toplu taşıma araçlarını kullanan sürücülerin büyük bölümünün, yolculara kibar davranmadığı ve trafik kurallarını ihlal ettiği ortaya çıktı. Doç. Dr. Behçet Oral, DÜSAMER'de düzenlediği basın toplantısında, araştırma görevlileri Ömer Şimşek ve Fatih Ayaz ile Diyarbakır’da şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanan sürücülerin trafikte sergilediği davranışlara ilişkin görüşlerini belirlemek ve ortaya çıkan sonuçlar çerçevesinde öneriler geliştirmek amacıyla araştırma yaptıklarını, bunun için bin 108 kişiyle anket yapıldığını kaydetti. Oral, anket yapılanların yüzde 76'sının, sürücülerin direksiyon başında cep telefonuyla görüşme yaptığını, yüzde 69'unun ise sürücülerin direksiyon başında sigara içtiğini bildirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Ankete katılanların yüzde 68'i, sürücülerin aracın kapasitesinden fazla yolcu aldığını, yüzde 60'ı sürücülerin direksiyon başında yiyecek ve içecek tükettiğini, yüzde 58'i kornayı gereksiz kullandığını, yüzde 63'ünün ise sürücülerin diğer araçlarla yarışa girdiğini beyan etmiştir. Ayrıca katılımcıların yüzde 53'ü toplu taşıma sürücülerinin yolculara karşı kaba davrandığını bildirirken, yolculara güleryüzlü davranan sürücülerin yüzde 18, kibar davrananların ise yüzde 15 oranında kaldığı belirlendi."

"CEZA ALMAMIŞ SÜRÜCÜLER ÖDÜLLENDİRİLMELİ"

Doç. Dr. Behçet Oral, araştırma sonucunun, toplu taşıma araçlarını kullanan sürücülerinin müşterileri rahatsız edecek çok sayıda olumsuz davranış sergileyip trafik kurallarını ihlal ettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Sorunların farklı nedenlerinin olabileceğini bu nedenle sürücülere iletişim becerileri, öfke kontrolü ve empati konusunda eğitim verilmesi gerektiğini dile getiren Oral, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim düzeyi, yaş ve mesleki deneyim gibi değişkenlerin sürücülerin davranışları üzerinde etkili olup olmadığına yönelik yeni araştırmalar yapılabilir. Toplu taşıma araçları için şikayet kutuları, e-posta adresleri oluşturulabilir ve sürücü şikayet telefon hatlarının daha aktif hale getirilmesi sağlanabilir. Olumsuz davranışlara daha fazla meydan vermemek için özel halk otobüsü ve minibüs sürücülerinin belirli zaman aralıklarıyla denetlenmeleri sağlanabilir. En az yılda bir defa o yıl içinde kaza yapmamış ve trafik cezası almamış sürücüler ödüllendirilmeli. Sürücülere yönelik eğitim kursları düzenlenmeli. Bu kurslara belli zaman aralıklarıyla sürücülerin katılmaları zorunlu hale getirilebilir." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al