Yola çıkacaklar dikkat!

Uzmanlar bayram tatilinde yollarda kazaların yaşanmaması için ise uyarıyor. Aşırı hız yapmayın!

Yola çıkacaklar dikkat!

Uzmanlar bayram tatilinde yollarda kazaların yaşanmaması için ise uyarıyor. Aşırı hız yapmayın!

20-150x150 Bayram mesaisi başladı. Hemen herkeste şimdi bayram heyecanı var. 9 günlük tatil için birçok evde bavullar toplandı. Bayramı sevdiklerinin yanında geçirmek isteyenler yollara çıktı. Uzmanlar bayram tatilinde yollarda kazaların yaşanmaması için ise uyarıyor. Yetişme telaşına kapılıp, heyecandan aşırı hız yapmayın diyor… 9 günlük Kurban Bayramı tatili Cuma günü mesai saatinin bitimiyle başladı. Tatil 9 gün olunca vatandaşlarda ki bayram heyecanı da bir o kadar arttı. Kimi bayramı sevdiklerinin yanında geçirmeyi planlarken kimi de kültür, din ya da tarih turizmi için farklı bölgelere seyahate çıkıyor. Ortak nokta bayram heyecanı ve yola çıkma telaşı. İşte uzmanlar da bu noktada vatandaşları uyarıyor. Kurban bayramında alışık olunan o ağır karelerin yaşanmaması için hatırlatmalarda bulunuyor. NPİSTANBUL Etiler Polikliniği’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol; “Bayrama çok kısa bir süre kala bavullar toparlandı, hazırlıklar tamamlanmak üzere. Çoğu kişi, belki de uzun zamandır göremediği sevdikleriyle kavuşacak olmanın sabırsızlığını yaşarken, kimileri de yılın son tatilini yapmak amacıyla yola çıkmak üzere. Kısaca; neredeyse her evde tatlı bir telaş hakim... Bu telaş, heyecan hali özellikle araba kullanacak olanları etkilediği noktada kazalar da giderek arta biliyor ve her bayram acı bilançolarla karşılaşıyoruz ne yazık ki. Kazalara neden olan en önemli etmen aşırı hız, yetişme telaşının bir parçası olarak elbette. Ancak; dikkatsizlik, sadece kendini düşünme, başkalarının haklarına saygı duymama gibi etmenler de kaza oluşumunda rol oynayan önemli etmenler arasında sayılabilir. Kendimizi önemsiyorsak, seviyorsak, sayılmak ve sevilmek arzusunda isek, başkalarını da sevmek, saymak ve önemsemek durumundayız. Diğerlerinin de en az bizim kadar sevilmeye, sayılmaya hakkı olduğunu unutmamalıyız. İnsana öncelikle insan olduğu için değer vermek, haklarına saygı duymak ve sorumluluklarımızı yerine getirmek asli görevlerimizdendir. Dünya doğru paylaşıldığında hepimize yeter aslında. Yeter ki; haklarımızı ve sorumluluklarımızı bilelim. Öncelikle sorumluluklarımızı yerine getirelim ve haklarımızı talep edelim ve karşımızdakilerin haklarını da gasp etmekten kaçınmayalım. Kaza yerine neşenin manşetlere taşındığı güzel bir bayram dileğiyle…” Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al