Yoksulluk kısa vadeli kararlara yönlendiriyor

Fakirlik insanların karar alma davranışlarını değiştiriyor. Öyle ki kısa vadeli çözümler ön plana çıkarken, uzun vadeli düşünceler geri plana kaymakta.

Yoksulluk kısa vadeli kararlara yönlendiriyor

Fakirlik insanların karar alma davranışlarını değiştiriyor. Öyle ki kısa vadeli çözümler ön plana çıkarken, uzun vadeli düşünceler geri plana kaymakta.

Fakir olan, durumunu daha da kötüleştiren davranışlara sığınıyor, mesela şans oyunları veya yüksek krediler gibi.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Bilim insanlarının Science dergisindeki yazılarına göre, bunun “akılsızlıkla” ilgisi yok, doğrudan doğruya yoksullukla ilgili. Fakirlik insanların karar alma davranışlarını değiştiriyor. Öyle ki kısa vadeli çözümler ön plana çıkarken, uzun vadeli düşünceler geri plana kaymakta. Üstelik de bu sadece para yoksunluğu değil zaman kıtlığı ve diğer yoksunluklar için de geçerli. Araştırma çerçevesinde, 150 üniversite öğrencisinden bilgisayar oyunlarında, farklı bütçelerle bir bilmece için gerekli harfleri satın almaları istenmiş. Daha az paraya sahip öğrenciler, bir sonraki aşamada borcun ikiye katlanarak ödenmesi gerektiğini bildikleri halde harf almaya daha heveslilerdi. Aynı sonucu kısıtlı zamanla çözülen problemlerde de gördük diyor bilim insanları. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al