Yıllarca doğum gününü 'göremedi'

Malatya'da yaşayan 67 yaşındaki Celal Orhan, nüfus cüzdanında doğum tarihi "30 Şubat" yazıldığı için senelerce doğum gününü kutlayamadı.

Yıllarca doğum gününü 'göremedi'

Battalgazi ilçesinde yaşayan Orhan, ailesinin yıllarca kendisine kimlik çıkarmadığını ifade etti. İlkokulu okuduktan sonra öğretmeniyle Akçadağ'a kimliğini almaya gittiğini anlatan Orhan, öğretmeninin nüfus müdürlüğünden aldığı kimliği kendisine vermesiyle nüfus cüzdanı sahibi olduğunu belirtti.

Eğitiminin ardından askerliğini yaptıktan sonra yurt dışına gittiğini kaydeden Orhan, nüfus cüzdanındaki doğum tarihi hatasını anladıkları günü şu sözlerle aktardı:

"İsviçre'den Almanya'ya gidiyordum. Havaalanında içeri girerken Almanya'da bana 'Böyle bir doğum günü olmaz, 30 Şubat yok' dediler. Almanca konuşuyordu ben anlamıyordum. Ağabeyim bana anlattı. Ben de 'o doğunca o yıl 30 çekmiş' dedim. Ağabeyim güldü. Ağabeyim çevirince oradaki görevli de güldü. İşte o zaman öyle anladık doğum tarihinin yanlış olduğunu, daha önce hiç anlamamıştık. Yani doğum tarihine hiç bakmıyorduk. O zaman tahminen 30-32 yaşlarındaydım."

Doğum tarihi nedeniyle sıkıntı yaşamadığını dile getiren Orhan, "Resmi nikahımızı yaptık hiçbir sorun çıkmadı. Yurt dışından döndükten sonra araba aldım, hatlı minibüs var, ev aldım yani herhangi bir sorun çıkmadı" dedi.

Nüfus cüzdanındaki yanlışlık nedeniyle zaman zaman ilginç anılar da yaşadığını belirten Orhan, "Bankada kredi alıyordum. Orada bayan uğraşıyor uğraşıyor kimliğimi almış ikinci ayın 30'unu bir türlü bilgisayara giremiyor. O yana bu yana uğraştı yapamadı. Sonra bir bayan daha çağırdı. O da geldi, ikisi birlikte uğraştılar. Ben de orada oturmuşum. Sonra 'ne oluyor' dedim. 'Celal amca doğum tarihin bilgisayara işlemiyor, kabul etmiyor' dediler. Güldüm ben de. Sonra onlar da güldü 'Celal amca ikinci ayın 30'u yok ki' dediler. Sesimi çıkarmadım" ifadelerini kullandı.

"DOĞUM GÜNÜMÜ HİÇ KUTLAMADIM"

Doğum tarihinden dolayı yıllarca hiç doğum günü kutlamadığını ifade eden Orhan, şunları kaydetti:

"Hiç doğum günümü kutlayamadım. Ayın 29'u oluyordu, hanıma diyordum 'hazırlık yap ayın 30'u olacak, doğum günümü kutlayalım' bir bakıyorum ayın biri olmuş. Ayın 28'i oluyor, gün yaklaştı 'hanım doğum günümü kutlayalım' diyordum, bakıyorum ayın biri olmuş. Bir türlü o 30'unu bulamadım. 67 yaşındayım daha da 30'u bulamadım. Artık nasıl olacaksa bilmiyorum. Şimdiye kadar hiç doğum günü kutlamadım. Çünkü ayın 30'u yok."

DOĞUM TARİHİ 28 ŞUBAT OLDU

Yurt dışından dönüş yaptıktan sonra ilçesinin nüfus müdürlüğüne giderek doğum tarihinin yanlış yazıldığını söylediğini aktaran Orhan, ancak görevlilerin mahkemeye başvurması gerektiğini söylemesi üzerine sinirlendiğini ve oradan ayrıldığını belirtti.Yaklaşık 10 yıl önce nüfus müdürlüğü çalışanlarının durumunu öğrenmesi üzerine kendisine ulaştığını belirten Orhan, mahkemeye başvurmasına gerek kalmadan 2006 yılında nüfus cüzdanının yenilendiğini ve doğum tarihinin 28 Şubat olarak gösterildiğini kaydetti.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al