Yıldırım çarpması insanı nasıl etkiler?

Yıldırım çarpan her 10 kişiden dokuzu yaşıyor. Peki yıldırım çarpması vücudu nasıl etkiliyor? Yıldırım çarpması ihtimali ne kadar büyük?

Yıldırım çarpması insanı nasıl etkiler?

Yıldırım çarptığında saniyede 100 bin kilometre hızla ilerleyen 200 milyon volta yakın elektrik akımı oluşur.

Jamie Santana, Nisan 2016'da ABD'nin Arizona eyaletinde arkadaşlarıyla kırlarda at binerken birden kara bulutlar toplanmış ve tam eve varmak üzereyken yıldırım çarpmıştı.

Kendisine geldiğinde yerde yüz üstü yatıyordu. Atı ölmüş, kaskatı kesilmişti. Arkadaşları Jamie'nin göğsünden çıkan alevleri elleriyle söndürmeye çalışmış, ama yeniden alev aldığını görmüşlerdi. Komşuların telefonu üzerine ambulans olay yerine geldiğinde anlamışlardı Jamie'ye yıldırım çarptığını.

Yine Arizona'da yaşayan Justin Gauger'a, üç yıl önce yıldırım çarpmış. Ağustos ayında balık tutarken birden fırtına kopmuş, ceviz büyüklüğünde dolu yağmaya başlamış. Sonra da yıldırım çarpmış.

"Çok büyük bir acıydı; bütün vücudum durdu, kımıldayamadım. Bedenimi beyaz bir ışık sarmıştı, sanki bir köpük baloncuğu içindeydim. Her şeyi ağır çekimde görüyordum" diye anlatıyor Justin.

Yardımına koşanlar olmuş. Vücudundan dumanlar çıkıyormuş. Kendine geldiğinde belden aşağısının tutmadığını fark etmiş.

Justin, yanıkların vücudunun üçte birini kapladığını anlatıyor. Sağ omuzundan başlayan yanık izi gövdesini çaprazlama geçerek iki bacağının dış yüzüne doğru yayılıyor.

YARALANMA SONRASI SORUNLAR

Chicago'da acil serviste doktor olarak çalışmış emekli doktor Mary Ann Cooper yıldırım çarpması konusunda araştırmalar yapıyor. Yıldırım çarpmasından sağ kurtulanlar elektriğin vücuda girdiği ve çıktığı yerlerdeki yaralara işaret etseler de bunu belirlemenin çok da mümkün olmadığın söylüyor. Fakat yıldırımın izleri giysilere, ceplerdeki bozuk para veya takılara bağlı olarak değişiyor.

26 ülkede tutulan verilere göre, yılda 4000 kişi yıldırım çarpmasından ölüyor. Fakat orta Afrika'ya ait rakamlar henüz hesaplanmış değil.

Yıldırım çarpan kişilerin yüzde 90'ı hayatta kalıyor. Fakat bunlar kalp durması, hafıza sorunu, uykusuzluk, nöbet, baş dönmesi, kişilik değişimi, kronik ağrı gibi birçok sorunla karşı karşıya kalıyor.

Yıldırım çarpması sonrasında Jamie Santana'nın fanilası ve şapkası ile Justin Gauger'in botları bu hale gelmişti.  Cooper, yıldırım çarpması sonrasında kişilik değişikliği ve depresyonun yaygın olduğunu söylüyor.

1969'da yıldırım çarpan Steve Marshburn 1990'larda elektrik akımına kapılanlara yardımcı olmaya çalışan bir dernek kurdu Kuzey Carolina'da. Derneğin ki bini aşkın üyesi var. Marshburn bugüne dek 22 intihar girişimini engellemiş.

BBC TÜRKÇE

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al