Deprem Travma Psikolojisi

Yılbaşı kabusa dönüşmesin

Bugüne dikkat’ Yemenize, içmenize, harcamanıza dikkat edin.

Yılbaşı kabusa dönüşmesin

Bugüne dikkat’ Yemenize, içmenize, harcamanıza dikkat edin. yilbasiTüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, yılbaşında geçirilecek güzel günde gelir düzeyinin üstünde harcama yapılarak satın alınan yeni giysi, eşya ve hediyelerin daha sonra hüsrana sebep olabileceğini belirterek, "Bu nedenle tüketiciler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) taksit sınırlamasına ihtiyaç bırakmayacak şekilde öz denetim yapmalı ve bütçelerini zorlayacak harcamalardan kaçınmalıdır" dedi.

Ağaoğlu, tüketici kredisi ve kredi kartlarına sınırlama getirilmek istenmesi üzerine birçok mağazanın taksit kampanyalarına hız verdiğini söyledi. Bunların çoğunlukla "yalancı indirimlerle" tüketicileri cezbetmeye yönelik olduğunu ileri süren Ağaoğlu, "Tüketicilerin öncelikle ihtiyaç fazlası tüketimden kaçınmaları ve borçlanırken gelir durumlarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir" ifadesini kullandı. Ağaoğlu, özel günlerde pek çok satıcının stokta kalan mallarını eritmek için fırsat kolladığını savunarak, şunları kaydetti: "Yılbaşında geçirilecek güzel günde gelir düzeyinin üstünde harcama yapılarak satın alınan yeni giysi, eşya ve hediyeler daha sonra hüsrana sebep olabilir. Bu nedenle tüketiciler BDDK'nın taksit sınırlamasına ihtiyaç bırakmayacak şekilde öz denetim yapmalı ve bütçelerini zorlayacak harcamalardan kaçınmalıdır. Benim cep telefonuma günlerdir çok yoğun şekilde indirim mesajları geliyor. Ben de ilginç bir tespitte bulundum. Bayram öncesi 100 liradan aldığım gömleği, iki tane aldığımda 150 lira ödüyordum, tanesi 75 liraya geliyordu. Şu anda da iki gömlek aldım ve 150 lira para ödedim ama ikincisinde yüzde 50 indirim yoktu. Bu sefer şaşırtmalı olarak fiyatı indirilmişti. Yani 100 lira çizilmiş, 75 lira yazılmıştı. İkincisindeki indirim aslında bizi ihtiyacımızdan fazla harcamaya sevk eden satış taktiğidir." Yapılan işin "Ali Veli, Veli Ali" hesabı olduğunu öne süren Ağaoğlu, satıcının satmayı istediği fiyatı vatandaşa kabul ettirdiğine dikkati çekti. Ağaoğlu, banka ve mağazaların BDDK'nın taksit sınırlaması düzenlemesinin dışında kalmak için değişik yöntemlere başvurduğunu iddia ederek, şu tavsiyelerde bulundu: "Tek çekim yani bir defada ödemek üzere kredi kartıyla yaptığımız alışverişin hemen akabinde bankadan cep telefonumuza mesaj geliyor, bir bedel karşılığında taksitlendirme imkanı sunulduğu belirtiliyor. Bu tür özel günler sizin için ileride hüzün yaratacak sonuçlara yol açmamalıdır. Onun için mutlaka bütçenizi göz önünde bulundurarak harcama yapın ve özellikle borçlanmaktan kaçının. Tüketicilerin iki-üç günlük yılbaşı tatili için bütçelerini zorlamaması gerekiyor. Şu anda tatil kampanyalarında uygulanan taksit öteleme gibi imkanlar, sizi ödeyeceğiniz borçtan kurtarmaz. Bu harcama, eninde sonunda ödenecek, bu konuda vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al