YIKICI ELEŞTİRİ VE RUH SAĞLIĞI İYİ BAK KENDİNE'DE

YIKICI ELEŞTİRİ VE RUH SAĞLIĞI İYİ BAK KENDİNE'DE

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı “ İyi Bak Kendine” yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE tv ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendinede bu akşam, yıkıcı eleştiri enine boyuna masaya yatırılacak.

 


NPGRUP Etiler Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Gökmoğol ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden Psikolog Serra Alemdar'ın konuk olacağı programda merak edilen pek çok soru da Uğur Canbolat'ın sorularıyla cevap bulacak.

Yıkıcı davranış bozukluğu nedir, yetişkinlerde yıkıcı davranış nasıl ortaya çıkar? Karşıt olma, her şeye karşıtlık geliştirme nedir? Yıkıcı davranışlarda kanunlara karşı duruş görülür mü?

Kişi kendine karşı ne gibi yıkıcı davranışlarda bulunabilir? Düşmanca davranışlar kimlere yönelir daha çok. Davranış bozukluğu olarak da tanımlanabilir mi? Duygu durum iniş çıkışları sırasında görülür mü? Psikotik bozukluk sırasında ne gibi yıkıcı davranışlar görülür? Öfke nöbetleri nasıl giderilir? Bu kişiler sık tartışırlar mı? Tartışma konusu sıradan mıdır? Başkalarını kızdırıcı, aşırı sinirlendirici davranışları da Yıkıcı davranış sayabilir miyiz? Kendi hatası için başkalarını suçlayıcı davranışlarda bulunurlar mı?

Programda yıkıcı eleştirinin geçmişi de irdeleniyor. Küçüklükten itibaren mi görülür? Yetiştirilme tarzının, ebeveyn tutumlarının davranışın oluşumunda etkisi var mıdır? Okul çocuklarında nasıl ortaya çıkar? Neden erkeklerde daha yaygındır?

Hangi psikiyatrik hastalıklarda daha belirgin olur? Anne babalar çocuklarına karşı yıkıcı ne gibi davranışlar gösterirler? İşgalcilik bir yıkıcı davranış mıdır? Depresif ailelerde eşlere yönelik yıkıcı davranışlar ortaya çıkar mı?

Alkolün kötüye kullanımında görülür mü? Antisosyallerde rastlanır mı? Ailede baba pasif anne denetleyici çocuk yaramazsa durum nedir? Bu kişiler kendi isteklerinde ısrarcı olurlar mı? Başkalarının isteklerine karşı çıkarlar mı? Bu kişiler kendi içlerinde iç denetimi nasıl oluşturabilirler? Bu kişiler neden suçlayıcı olurlar? Ev dışında görülme ve ev içinde görülme durumu var mıdır? Bu kişiler kendilerini nasıl savunurlar, ne gibi gerekçelerle haklı olduklarına kendilerini inandırırlar? Yıkıcı davranışlar ne gibi iş sorunlarına sebep olur? Tedavisi Terapisi nasıl uygulanır gibi soruları uzmanlar İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Kısacası; çok hassas ve çabuk kırılan ince ruhlu kişilerin yıkıcı davranışa verdikleri anlam, davranışlar karşısında aldıkları darbeler ve bu yıpranmışlığın sonucunda yaşadıkları duygu durum ve depresyondan nasıl çıkacaklarını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecek.

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30’dan sonra ÜLKE TV’ ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al