YIKICI DAVRANIŞLAR MERCEK ALTINA ALINIYOR

YIKICI DAVRANIŞLAR MERCEK ALTINA ALINIYOR

NP GRUP

Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı “ İyi Bak Kendine” yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programı İyi Bak Kendine’de bu akşam, yıkıcı davranışlar enine boyuna masaya yatırılacak.

 


Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik'in konuk olacağı programda merak edilen pek çok soru da Uğur Canbolat'ın sorularıyla cevap bulacak.

Yıkıcı davranış bozukluğu nedir, yetişkinlerde yıkıcı davranış nasıl ortaya çıkar? Karşıt olma, her şeye karşıtlık geliştirme nedir? Yıkıcı davranışlarda kanunlara karşı duruş görülür mü?

Kişi kendine karşı ne gibi yıkıcı davranışlarda bulunabilir? Düşmanca davranışlar kimlere yönelir daha çok. Davranış bozukluğu olarak da tanımlanabilir mi? Duygu durum iniş çıkışları sırasında görülür mü? Psikotik bozukluk sırasında ne gibi yıkıcı davranışlar görülür? Öfke nöbetleri nasıl giderilir? Bu kişiler sık tartışırlar mı? Tartışma konusu sıradan mıdır? Başkalarını kızdırıcı, aşırı sinirlendirici davranışları da Yıkıcı davranış sayabilir miyiz? Kendi hatası için başkalarını suçlayıcı davranışlarda bulunurlar mı?

Programda yıkıcı davranışların geçmişi de irdeleniyor. Küçüklükten itibaren mi görülür? Yetiştirilme tarzının, ebeveyn tutumlarının davranışın oluşumunda etkisi var mıdır? Okul çocuklarında nasıl ortaya çıkar? Neden erkeklerde daha yaygındır? Hangi psikiyatrik hastalıklarda daha belirgin olur? Anne babalar çocuklarına karşı yıkıcı ne gibi davranışlar gösterirler? İşgalcilik bir yıkıcı davranış mıdır? Depresif ailelerde eşlere yönelik yıkıcı davranışlar ortaya çıkar mı? Alkolün kötüye kullanımında görülür mü? Antisosyallerde rastlanır mı? Ailede baba pasif anne denetleyici çocuk yaramazsa durum nedir?

Bu kişiler kendi isteklerinde ısrarcı olurlar mı? Başkalarının isteklerine karşı çıkarlar mı? Bu kişiler kendi içlerinde iç denetimi nasıl oluşturabilirler? Bu kişiler neden suçlayıcı olurlar? Ev dışında görülme ve ev içinde görülme durumu var mıdır? Bu kişiler kendilerini nasıl savunurlar, ne gibi gerekçelerle haklı olduklarına kendilerini inandırırlar? Yıkıcı davranışlar ne gibi iş sorunlarına sebep olur? Tedavisi ve terapisi nasıl uygulanır gibi soruları uzmanlar İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat’a değerlendirecekler.

Kısacası; çok hassas ve çabuk kırılan ince ruhlu kişilerin yıkıcı davranışa verdikleri anlam, davranışlar karşısında aldıkları darbeler ve bu yıpranmışlığın sonucunda yaşadıkları duygu durum ve depresyondan nasıl çıkacaklarını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ programında Uğur Canbolat’a değerlendirecek.

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda ‘iyibakkendine@ulketv.com.tr’ adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30’dan sonra ÜLKE TV’ ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al