YGS'DE STRES YAPMAYIN

YGS'DE STRES YAPMAYIN

A.A

YGS'ye girecek öğrencilere, sınav sırasında stres yapmamaları ve hayata yönelik düşünmeleri önerildi.

 


Bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek öğrenciler, sınav sırasında stres yapmamaları ve soruları çözmeye en iyi bildikleri konudan başlamaları konusunda uyarıldı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Sosyolog Prof. Dr. Adnan Gümüş, kontenjanların ve üniversite çeşitliliğinin hem yurtiçinde hem yurtdışında oldukça arttığını belirterek, yükseköğretimin bir pazar haline geldiğini söyledi.

Bundan dolayı adayların istedikleri bölüme girme şanslarının bulunduğunu ifade eden Gümüş, “Ancak, hangi üniversite olacağı konusu yarışma konusudur” dedi.

Gümüş, sınava girecek öğrencilerin ve velilerin, bu konularda aşırı stres yapmak yerine uzun vadeli ve daha çok hayata yönelik düşünmelerinin uygun olacağını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bugün yükseköğretimden daha çok yaşamın nasıl idame edileceği sorunu bulunmaktadır. Yüksek öğretim mezunu gençlerin işsizlik oranı kendilerinden düşük eğitimlilerden daha yüksek düzeydedir. Elbette bir miktar iş imkanları gözetilmekle birlikte daha çok insanların mutlu olacağı ve bir şeyler yapıp gerçekleştirebileceği alanları seçmesi uygun olur.”

Adayların son günlere aşırı çalışma, aşırı beklenti ve stresle girmelerinin başarıyı artırmak yerine daha da düşüreceğini anlatan Gümüş, “Sakin bir şekilde ve çok yüksek hedefler koymadan tamamen yapabileceklerine odaklanmaları uygun olacaktır” diye konuştu.

“EN İYİ BİLDİKLERİ KONULARDAN BAŞLASINLAR”


Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ragıp Özyürek de, adaylardan, sınav sırasında yapamadıkları sorular üzerinde fazla zaman kaybetmemelerini istedi.

“Sonucundan emin değilseniz işaretleme yapmak yerine boş bırakın” diyen Özyürek, “Eğer zamanınız kalırsa yapamadığınız soruya tekrar bakın” dedi.

Özyürek, adayları soruları çözmeye en iyi bildikleri konudan başlamaları konusunda da uyararak, “Eğer soruları yanıtlamaya kendinize zor gelen konudan başlarsanız zaman kaybedebilirsiniz. Bu da çözebileceğiniz sorulara zaman ayıramamanıza yol açar” diye konuştu.

Özyürek, sınavın yapılacağı 27 Mart Pazar gününe kadar uyku düzeni açısından akşam erken yatıp sabah erken kalkılması yerinde olacağını sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al