Deprem Travma Psikolojisi

YEŞİL DEPRESYONA İYİ GELİYOR

AFP

Yeşil alan yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda yeni bulgular elde edildi. Depresyona iyi geliyor.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi  araştırmacıları, ülke genelinde 195 aile hekiminin takip ettiği 350 bin kişinin  sağlık kayıtlarını inceledi.

Araştırmaya dahil edilen kişilerin bulundukları bölgede en az bir yıldır oturmaları şartı arandı.

Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayımlanan makaleye göre,  yeşil alanlara yakın oturmanın 24 ana fiziksel rahatsızlıktan 15'inin önemli  ölçüde azalmasını sağladığı, bu ortamların özellikle anksiyete bozuklukları ve  depresyona iyi geldiği saptandı.

Yeşil alana ne kadar yakın oturulduğunun da neticeyi etkilediği  belirtildi.

Yeşil alanın en çok faydalı olduğu hastalıklar; depresyon, anksiyete,  koroner kalp hastalığı, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları, şeker hastalığı,  solunum enfeksiyonları, astım, migren, vertigo, mide virüsleri ve idrar yolları  enfeksiyonu olarak sıralandı.

Ancak bulgular, yeşil alanın yüksek tansiyona olumlu etkisi bulunmadığını  ve yeşil ortamdan 46 ila 65 yaşındakilerin bu yaşın üstündekilerden daha çok  etkilendiğini de gösterdi.

Yeşil alanın stresten kurtulmaya yardımcı olduğunu ve sosyal ilişkiler  için daha çok fırsat sunduğunu belirten araştırmacılar, doğal ortamda fiziksel  egzersiz ve kaliteli havanın da yeşil alanın faydalı olmasını sağlayan unsurlar  olabileceğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon son zamanlarda sadece yetişkinlerin değil, çocukların ve ergenlerin de yaşadığı bir sorun haline geldi.
  • Atipik ya da popüler psikolojide örtülü depresyon olarak da adlandırılan maskeli depresyonun kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Psik
  • Fiziksel egzersiz ruh halini etkiler. Araştırmalar bize ruh hali ve fiziksel sağlığın ilişkili olduğunu söylüyor ve ruh hali, benlik saygısı da dahil
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Randevu Al