YENİLENMİŞ AŞILAR PİYASADA

YENİLENMİŞ AŞILAR PİYASADA

A.A

Yenilenmiş grip aşıların satışa sunulmaya başlandı. Aşının grip etkisini  göstermeye başlamadan yaptırılması gerekiyor.

 


Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut,  Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) her yıl bir önceki yılda en çok  karşılaşılan virüsleri inceleyerek grip aşılarının içeriğini yenilediğini  belirtti.

Bu yıl da geçen yıl en sık rastlanan virüsler göz önünde bulundurularak  aşının yenilendiğini ifade eden Bulut, bu sezonun grip aşılarının, eczanelerde  satışa sunulmaya başlandığını bildirdi.

Grip aşısının yapıldıktan sonra hemen etkisini göstermediğini ifade eden  Bulut, şöyle devam etti:

“Gribin havaların soğuduğu dönemlerde daha sık rastlandığını göz önüne  alırsak, aşı yaptırmak için şu an uygun dönem içerisindeyiz. Havalar soğuyup,  grip etkisini göstermeye başlamadan aşı yaptırılmalı”

Bulut, iki farklı firma tarafından piyasaya sunulan grip aşısının 11 lira  84 kuruşa satıldığını bildirildi.
        
KRONİK HASTALAR İHMAL ETMEMELİ
        
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Aksu da, havaların soğuduğu aylarda kapalı yerlerde  daha fazla zaman geçirildiğini belirterek, buna bağlı olarak solunum yoluyla  bulaşan grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarında artış yaşandığını  kaydetti.

Gripten korunmak için bu hastalığa yakalanmadan önce tedbir alınması  gerektiğini anlatan Aksu, hastalığın henüz yayılmaya başlamadığını, bu nedenle  2-4 hafta içerisinde etkisini gösteren grip aşısını yaptırmak için en uygun  dönemde olunduğunu söyledi.

Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, şeker ve kanser gibi kronik hastalığı  bulunanların risk grubu içinde yer aldığının altını çizen Aksu, özellikle bu  gruba girenlerin aşı yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

Kronik hastaların yanı sıra öğrenci, öğretmen, sağlık personeli gibi  kalabalık ortamlarda çalışanların da gribe yakalanma ihtimali yüksek kişiler  arasında bulunduğunu ifade eden Aksu, alınacak tedbirleri şöyle anlattı:

“Gribe karşı aşı yaptırmak etkili bir yöntemdir ancak tek başına yüzde  100 etkili olmaz. Bunun yanında eller sürekli olarak yıkanmalı. Kış aylarında  kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar kaçınılmalı. Gripten korunmak için  selamlaşmalarda öpüşmekten vazgeçilmeli.

Eğer bulunulan ortamda gripli bir kişi  varsa, aynı eşyaları kullanmamaya özen gösterilmeli.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al