Deprem Travma Psikolojisi

Yenidoğana diyabet 1 tanısı

Yeni geliştirilen bir testle yakında yeni doğanda diyabet 1 tanısı yapılabilecek.

Yenidoğana diyabet 1 tanısı

Yeni geliştirilen bir testle yakında yeni doğanda diyabet 1 tanısı yapılabilecek.

Almanlar tarafından geliştirilen yöntem bir kan örneğiyle bebeğin ne kadar risk geni taşıdığını gösteriyor ve bebekte bu hastalığa yakalanma olasılığı oranı görülebiliyor. Yeni test sayesinde diyabet 1 riskini erkenden teşhis ederek önlem alabileceğiz diyor Münih Diyabet Araştırmaları Enstitüsü’nden Anette-Gabriele Ziegler.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Diyabet 1 hastalığında bağışıklık sistemi pankreasta ensülin üreten Beta-hücrelerine saldırarak onlara yavaş yavaş zarar veriyor. Son yıllarda bu otobağışıklık hastalığının oluşumunda etkisi olan bir düzine gen varyantı saptandı. Her gen varyantı hastalık riskini biraz yükseltiyor. Ama genler kuşaktan kuşağa geçtiği için anne babaları veya kardeşlerinde diyabet 1 hastalığı bulunanlarda risk artmakta. Hangi çocuğun kalıtsal nedenlerle diyabet 1 olup olmadığını kesin olarak tahmin etmek mümkün değildi. Almanlar kesin bir tahmin yürütebilmek için bilinen 12 risk genini bir testle inceledi. Yeni test yenidoğanlarda bile uygulanabiliyor, bunun için topuktan bir damla kan almak yeterli. Eğer yenidoğan 12 geni de taşıyorsa test 24 değerlik bir sonuç veriyor ki bu da çocuğun hastalanma riski çok yüksek demek. Bilim insanları testin güvenirliğini BABYDIAB araştırmasıyla kontrol etti. Bu araştırma 1989’dan bu yana, anne babalarında diyabet tip 1 bulunan 1650 çocuğun incelenmesine dayanıyor. BİLİM TEKNİK EKİ  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al