Yeni yılda aşık olun!

‘2019'da aşık olmadıysanız 2020 yılında mutlaka aşık olun’ bu öneri kardiyologlardan geldi. Aşık olunca endorfin hormonu salgılanıyor, bu da kalbe çok iyi geliyor.

Yeni yılda aşık olun!
Paylaş:

Endorfinin, zevk ve mutluluk veren bir hormon olduğunu belirten uzmanlar, aşkın kalp sağlığı için çok gerekli olduğunu söyledi ve “Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı kesindir” dedi. "Yeni yılın ilk günü kalp sağlığınız için sigara, aşırı kilo, hareketsizlik ve şeker gibi kötü alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp, kesin bir karar verin. Yeni yılın ilk gününü, ‘kalbiniz için yeni bir başlangıç’ ilan edin" diyen uzmanlar, yeni yılda kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için şu önerilerde bulundu:

KALBİNİZİ KONTROL ETTİRİN!

Yeni yılda kan yağları ve kan şekerinizi kontrol ettirin, her yıl tekrarlayacak şekilde efor testi yaptırın. Yeni yılda menopoza girecekseniz, kardiyolojik kontrollere başlayın. Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2020’nin ilk haftalarında mutlaka kardiyolojik kontrolden geçin. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), trigliserid ve kan şekerinizi ölçtürün. Tansiyonunuzu kontrol ettirin.

DÜZENLİ OLARAK YÜRÜYÜN!

Yeni yılda egzersiz yapan, hareketli bir yaşam süren, merdiven yerine asansörü kullanan bir kişi olun. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor şekilde olmalıdır.

AŞIK OLUN!

Aşık olmak kalbe iyi gelir, endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir.  

NTV