Yeni menenjit aşısı işe yarıyor

Yaşamı tehdit eden beyin zarı iltihabına karşı geliştirilen yeni bir aşının Afrika’da çok etkili olduğu bildirildi.

Yeni menenjit aşısı işe yarıyor

Yaşamı tehdit eden beyin zarı iltihabına karşı geliştirilen yeni bir aşının Afrika’da çok etkili olduğu bildirildi.

menejitasiBir Orta Afrika ülkesi olan Çad’da uygulanan aşılamadan sonra menenjite yakalanan insanların oranı %94 azalmış. Afrika’da çok yaygın olan menenjit A’nın alt türü aşılanan hiçbir kişide görülmedi deniyor The Lancet dergisinde. MediAfriVac olarak isimlendirilen menenjit A aşısı, 2011 yılının sonuna dek Çad’daki üç bölgedeki toplam 1,8 milyon kişide uygulanmış. 2012 yılında aşılı insanları inceleyen bilim insanları, 100.000 kişide 2,5 beyin zarı iltihabi vakasıyla karşılaşmışlar. Fakat tek bir menenjit A vakası bile görülmemiş. Aşılanmamış nüfusta 100.000 kişide 44 hastalık vakası saptanmış. Ayrıca aşılanmış insanlarda hastalığı bulaştırma riski de %98 oranında düşmüş. MediAfriVac aşısının 2010 yılında onaylanmasından bu yana Senegal ve Etiyopya arasında yer alan “Menenjit kuşağında” 100 milyon insan aşılanmış. Bu bölgede yaklaşık 450 milyon insan menenjit A tehdidi altında. Menenjitin A tipi, Afrika’daki beyin zarı iltihaplarının yüzde sekseninden fazlasından sorumlu. Aşağı yukarı 7-14 yıl arasında bu bölgede salgınlar yaşanıyor. Dünya Sağlık Organizasyonu’na göre 2009’daki son salgında burada 5.300 kişi yaşamını yitirmiş. Menenjit beyin ve omurilik zarlarına saldırıyor. Hastalık sağırlığa ve felce neden olarak ölümle sonuçlanabiliyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al