Yeni iş modeli: Mobil Yaka

Son yıllarda teknoloji, rekabet ve küreselleşmenin etkileri iş yaşamında da devrimsel değişiklikleri beraberinde getiriyor.

Yeni iş modeli: Mobil Yaka

Son yıllarda teknoloji, rekabet ve küreselleşmenin etkileri iş yaşamında da devrimsel değişiklikleri beraberinde getiriyor.  Bunlardan biri de özellikle beyaz yakalılarda yaygınlaşan mobil ve serbest çalışma.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, şirketlerin maliyetlerden tasarruf etmelerini, çalışanlara ise yüksek hayat kalitesi ve kişisel tatmin sağlayan bu yeni iş yapış modelinin giderek daha fazla tercih edileceğini öngörüyor.

Yeni iş modeli: Mobil YakaGünümüzde yüksek teknoloji, finans gibi sektörlerde küreselleşmenin yanı sıra teknoloji ve rekabetin gelişimi ile birlikte beyaz yakalılarda mobil ve serbest çalışan sayısı da hızla artıyor.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, çalışanlar için daha fazla uyku, daha az stres ve sağlıklı beslenme, işveren içinse maliyetlerden tasarruf anlamına gelen bu yeni tarz çalışmanın yakın gelecekte daha da yaygınlaşacağını söylüyor.

KİŞİSEL TATMİN VE HAYAT KALİTESİNİ OLUMLU ETKİLİYOR

Beyaz yakalı çalışanların artık daha fazla mobil halde iş yerinden uzakta çalıştığını belirten Atlı, yeni çalışma kültürünün ilk jenerasyonunun temsilcilerinin teknolojiyi son derece iyi kullandıklarını da söylüyor.

Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, dünyanın farklı yerlerinde bulunan ve fiziksel olarak hiç yan yana gelmemiş insanların ast-üst ya da ekip üyesi olma ilişkileri içerisinde bulundukları bu yeni çalışma modelinin çalışanlar açısından olumlu yansımalarını şöyle açıklıyor:

“Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketlerinin yaptığı araştırmalara göre mobil çalışmanın kişisel tatmin ve hayat kalitesi üzerinde pozitif etkileri bulunuyor. Böylece mobil beyaz yakalılar için trafikte kaybedilmemiş zaman, buna bağlı daha az stres, daha fazla uyku için zaman bulabilme, daha fazla fiziksel egzersiz için fırsat, daha az fast-food yiyeceklerden uzak kalarak sağlıklı beslenme olanağı, daha verimli çalışma gibi faydalar söz konusu.”

ÇALIŞAN BAŞINA BİNLERCE DOLARLIK TASARRUF

 Peki bu model işverenler açısından ne tür faydalar sağlıyor? Atlı, bu soruyu ise şöyle yanıtlıyor:

“Büyük şirketler açısından farklı coğrafi yerlerde bulunan ekip üyelerinin hızlı koordinasyonlarını sağlama avantajı ve kaynakların verimli kullanımı ile kişi başına binlerce dolarlık maliyet tasarrufu imkânları sunuyor. Bu da şirketler açısından mobil beyaz yakalı çalışan sayılarını artırmak için anlamlı gerekçeler. Bu sebeple yakın gelecekte teknoloji ve iş yapış biçimlerimizdeki değişikliğin etkileri ile daha fazla sayıda beyaz yakalı çalışanı mobil çalışır halde göreceğimizi düşünüyorum.”

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yaşlılık ve yaşlanma beyinden başlıyor. Merak ve hayret etmek, risk almak beyni genç tutuyor." dedi.
  • İlk yalanlar çocuklukta başlıyor…
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • Randevu Al