'YENİ ELİT'İN MİLLİYETİ YOK!

'YENİ ELİT'İN MİLLİYETİ YOK!

Milliyet

Dünyada oluşan yeni elit sınıfın davranış özellikleri klasik zenginlerden oldukça farklı. Nasıl mı? İşte cevabı.

 


Yılda en 20 milyon dolar kazanan ‘yeni elitler’in en önemli özelliği milliyet duyguları bulunmaması..

ABD’de yayımlanan “The Atlantic” dergisi dünyada yeni bir elit sınıf oluştuğunu yazdı. Dergiye göre dünyada küreselleşme sonucu yaşanan değişim zenginleri de etkiledi. Global rekabet ortamında başarılı olmak için daha çok çalışmak zorunda kalan bu elitler sahip oldukları yetenekler ve çalışkanlıkları sayesinde yükseliyor. “Çalışan zenginler” adı da verilen bu kesim rekor hızla gelişen teknoloji ve iletişim sektöründeki yerlerini alabilmek için büyük bir yarış içindeler. Aile mirasıyla zengin olanlara göre öncelikleri ve zevkleri de farklı.

Zenginlik sembolleri çok farklı

Mesela rahat giysileriyle Google’ın düzenlediği konferanslara katılmayı Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na gitmeye tercih ediyorlar. İyi eğitimli bu elitler için zenginliğin sembolü de farklı. Lüks bir yat veya jete değil, hayır kurumlarına para yatırmayı tercih ediyorlar, bunu daha popüler buluyorlar.

ABD ve Avrupa’nın yanı sıra Hindistan ve Rusya gibi de ülkelerden çıkan yeni elitlerin en önemli özelliği ise milliyet duygularını kaybetmeleri. Çoğu kendini ülkelerindeki orta sınıftan çok başka memleketlerde kendileri gibi yükselmiş kişilere tercih ediyorlar. Aralarında borsacıların ve girişimcilerin bulunduğu yeni elitlerin geliri ise yılda en az 20 milyon dolardan başlıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al