YENİ BİR AİLE İDEALİ

YENİ BİR AİLE İDEALİ

STAR GAZETESİ 8 MURAT ERGÜN

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Son Sığınak Aile ismini verdiği son kitabında aile kurumunu her yönüyle anlattı.

 

 
 Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Son Sığınak Aile ismini verdiği son kitabında modernizmin savurduğu geleneksel aile kurumunun, bu şartlar altında nasıl bir duruş sergileyeceğini anlatıyor. Yeni bir aile idealini, zamanın ruhunu atlamadan ne şekilde inşa edebiliriz, sorusuna da cevap arıyor.

Modern dönem birçok sahada olduğu gibi toplumun çekirdeğini oluşturan aile üzerinde de birtakım tasarruflarda bulunarak yol aldı. Başta kadın olmak üzere bütün bireylere sonsuz vaatlerde bulunan modernizm ailenin omurgasını derinden zedeledi. Geç evlilikler, evlenme karşıtlıkları, ailenin yok sayılması, boşanmalar hep bu dönemle birlikte kendisini daha etkin bir biçimde hissettirdi.

Prof. Tarhan da modernizmin açtığı bu yarayı tedavi etmek adına kimi zaman toplumsal kabulleri, kimi zaman da din olgusunu referans alarak yeni ve güçlü bir ailenin modern zamanda nasıl inşa edilebileceğini tartışan bu kitabını kaleme getirdi.

Modernizm getirdiği anlam kaymaları ve yaşam felsefesindeki değişmelerin aileyle ilgili değerleri süratle yıprattığını düşünen Nevzat Tarhan, küresel dünya düzeni stratejistlerinin toplumları psikolojik savaşlarla yok etme siyasetini aile üzerinden icra etmeye başladığını savunuyor. Bunların yanında popüler kültürün de mahrem olanı işgal etmesi ailenin yavaş yavaş yok edilmesine olanak sağladığını iddia ediyor.

TOPLUM VE BİLİM

Psikoloji disiplininden yararlanmasının yanında asıl eğitimini psikiyatri dalında yapmış olan Nevzat Tarhan, bu ilmin ürettiği çözümleri, toplumumuzun ve kültürümüzün değerleriyle buluşturarak kitabını yazmış. Sadece bilime kulak verip, toplumun manevi ve kültürel kodlarına kayıtsız kalan bir kitabın aile fenomenini anlatmada yetersiz kalacağını baştan vurgulamış. Kitabın somut bir hâlde okura geçmesi için de yaşanmışlıkları kayda geçmiş. Bu ülkede ailevi sorunlar yaşayan kadın, erkek, çocuk kim varsa onlar adına konuşan bireylerin başından geçenlere de yer vermiş. 

Kitapta öne çıkan başlıkları derledik. Kitap, günümüzde aileyi anlatarak başlıyor. Bunu evliliğe hazırlık, eş seçimi, eşler arası iletişim, duyguların dili, çalışma hayatı ve evlilik, aile içi ve aile dışı ilişkilerin sınırı, boşanma, eğlence ve zevkler, çocuk ve aile takip ediyor.

Bölümlerin başlıklarından da anlaşılacağı üzere kitap aileyi tamamıyla kapsama özelliği taşıyor. Evliliğe giden sürecin tartışılmasının yanında ailedeki bireylerin birbirleriyle ilişkilerin sınırı da konuşuluyor. Sözgelimi kadın ve modernizm ilişkisinde Nevzat Tarhan “Modernite, kadının çalışmasını ister” diyor ve şöyle devam ediyor: “Kadının çalışmasında zaruret olmadığı takdirde, ideal olan kadının annelik rolünü ön planda tutmasıdır. Kadının eğitim sahibi olması, mutlaka çalışmasını gerektirmez.

Eğitim, hayatı ve toplumu tanımak, sosyal beceriler kazanmak için de önemlidir. Kadının okuyup eğitim alması ama anneliği de küçümsememesi ideal olan bakış açısıdır” diyen yazar, sabah tek başına okula giden ve döndüğünde evde kendisini karşılayacak kimse bulamayan çocuk, kendisini nasıl bir aileye mensup hisseder diye de soruyor.

İyi bir iş kadını olmanın iyi bir anne olmaktan daha matah olmadığı tezi de kitapta işlenen ayrı konu.

Modernizmin dayattığı ilişki biçimine de değinen kitap, evliliğin adının “birliktelik” olarak algılanmasının zararlarından da bahsediyor. Cinsel mutluluğun hayatın merkezine oturtulmasının da aile kurumunu yıkan bir nokta olarak kitapta ele alındığını görüyoruz.

Bununla ilişkilendirebileceğimiz flört, aldatma, boşanma başlıkları da toplumsal felaketi hazırlayan durumlar olarak anlatılıyor. Nevzat Tarhan’ın kitabı, modern hayatın yarattığı sorunlara muhafazakar bakış açısıyla cevap arayanlar için.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al