Yeni anneler bunları merak ediyor

İşte yeni annelerin en merak ettiği sorular...

Yeni anneler bunları merak ediyor

BEBEĞİNİZİN İLK DOKTOR ZİYARETİ NE ZAMAN OLMALI? 

Bebeğiniz doğar doğmaz, doğumhanede çocuk doktoru tarafından hemen ilk muayenesi yapılır. Bebeğinize “apgar skoru” denen bir puanlama sistemi üzerinden puan verilir. Bu puan, bebeğinizin ileri dönemdeki sorunları açısından fikir sahibi olunmasını sağlayacaktır. Eğer bu esnada her şey yolunda giderse, yani bebeğinizde herhangi bir sağlık problemi yoksa, çocuk doktorunuz sizi, bebeğiniz 1 haftalık olduğunda ilk kontrole çağırır.

Bu kontrol özellikle bebeğinizin anne sütü ile yeterince beslenip beslenemediği ve yenidoğan sarılığı dediğimiz hastalığın teşhisi amacıyla yapılır. Bebeğinizin bu muayenesi sırasında da hiçbir sorunu görülmezse, doktorunuz sizi, bebeğiniz 1 aylık olunca rutin aşılama kontrolleri için çağırır.

BEBEĞİNİZ GÜNDE KAÇ SAAT UYUMALI?

Yeni doğan bebeğiniz ilk haftalarda günde 17–18 saat uyuyabilir. 3. ayında ise uykusu günde 15 saate kadar düşer, ancak bu uyku genelde aralıksız olarak 2–3 saati geçmez. Dolayısıyla bu dönemde en çok siz ızdırap çekersiniz çünkü 2–3 saatten fazla aralıksız uyuyamazsınız. Ya bebeğinizin beslemek, ya altını temizlemek ya da sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir. Bu durum, genelde bebeğiniz 5–6 ayına gelene kadar devam eder.

Bebeğiniz 2–3 haftalığa eriştiğinde, gece ve gündüzün farkını ona öğretmeye başlamalısınız. Gece uyku vakti geldiğinde ışıkları karartın, oynadığınız oyunları mümkün olduğunca yavaşlatın ve onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri sınırlayın. 6–8 haftalık olduğunda bebeğinize kendi kendine uyuma şansı tanıyın. Onu yatağına yatırın, uyutmak için çaba sarf etmeyin, kucağınıza almayın veya sallamayın. Böylece kendiliğinden uyumayı öğrenme şansını tanıyın. 3–4 aylık olan çoğu bebek, günde 15 saat kadar uyuyabilir. Bunun yaklaşık 10 saati gece, 5 saati ise gündüzdür. Eskisi gibi her 2–3 saatte bir uyanmaz. Geceleri ancak bir kaç kez beslemek için uyanabilirsiniz. Gündüz uykuları ise, 2–3 parti halinde yaklaşık 5–6 saat olacaktır. ,

Bu dönemde; bebeğinizin uyku saatlerini planlamaya başlayabilirsiniz. Geceleri 9-10 sıralarında uyuması uygun olacaktır. Bu saatlerde bebeğiniz çok aktif görünse de yatmasını sağlayın. Gündüz uykularını da belli saatlere göre planlamaya çalışın. Yatma zamanı için bir takım alıştırmalar geliştirmeye başlayabilirsiniz. Onu yatırmadan önce oynadığınız oyunları yavaşlatın. Pijamalarını giydirin. Hikaye anlatın, ninni söyleyin. Işıkları azaltın. Bunu her gün yaparak, bebeğinizin yatma saati geldiğini öğrenmesini sağlayın.

Bebeğinizi gece 10 saat uyuduktan sonra uyandırın. Böylece gündüz uykularını da düzenli uyumasını sağlarsınız. Bebeğiniz 6–12 aylık olduğunda, günlük uykusu yaklaşık 14–15 saat olacaktır. 7 saate yakın bir süre hiç uyanmadan uyuyabilir. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere, günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması, uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır, ancak gündüz uykuları olmadan da bebeğiniz normal uykusunu uyuyabilir.

EMZİRME İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

• Sütünüzün memenizden yeterince gelmesi için bebeğinizi sık sık emzirin.
• Bebeğiniz ağladığında ve arandığında emzirin.
• Yeni doğan bebeğiniz genellikle günde 8–10 öğün emmek isteyecektir. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır.
• Sık emzirme, bol süt gelmesini sağladığı gibi göğüslerinizin şişmesini ve acımasını da önler. • Sütünüz birikince mutlaka sağın. ;
• Emzirme süreniz bebeğinize göre, 3–4 dakika ile 30 dakika arasında değişebilir. • Bebeğiniz, genellikle memenizdeki sütün yarısını ilk birkaç dakikada boşaltır.
• Bebeğiniz küçükken emerken yorulabilir. Düşük doğum ağırlıklı bebekler emerken çabuk yorulabilirler. O zaman bu durumda daha sık emzirmelisiniz.
• Anne sütünüzün kısa sürede artması için bebeğinizle aynı odada kalmalı ve her istediğinde onu emzirmelisiniz. Bebeğiniz emdikten sonra uyuyorsa 3–4 saat uyumasına izin vermelisiniz. Aç kalacak endişesiyle sık sık uyandırmanız, bebeğinizi huzursuz edebilir.
• Bebeğiniz ilk doğduğunda emdiği sürece memenizde kalabilir. Bebeğiniz emmiyorsa da en az yarım saat memenizde tutmalısınız.

MAHMURE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Randevu Al