Yeni anne babaların bilmesi gerekenler

Anne baba olmak romantik bir düşünce. Ancak içindeki gerçekleri de görmeden bu işe girişmek büyük bir hayal kırıklığına neden olabilir.

Yeni anne babaların bilmesi gerekenler

Bu nedenle anne baba olmaya hazırlanan ya da yeni ebeveynlerin bilmesi gereken bazı şeyler var.

HORMONLARA GÜVENİN

Hamilelik sırasında ve sonrasında kadın vücudu inanılmaz çeşitlilikte hormon salgılar. Bu sayede kadın olabileceği en güçlü psikolojiye ve vücut direncine sahiptir. Bebeği için her şeyi göğüsler ve sadece onun iyiliğini ve yaşamını düşünür. Bu nedenle hamilelikteki gücünüzün farkında olun ve kendinize güvenin.

İLK 4 YILIN ZOR GEÇECEĞİNİ BİLİN

İlk 4 yıl içerisinde hayatınızdaki değişikliğin çok farkına varamayabilirsiniz. Durmadan isteklerine yetişmeye çalıştığınız yeni bir varlık var artık hayatınızda. Bu sizde zaman zaman karşılıklı olarak taşmalara neden olabilir. Ancak sakinliğinizi korumalısınız. Uyku düzeninizden yemeğe birçok şey değişecek ve siz de bambaşka insanlar olacaksınız. Ancak artık iletişimizin artmaya başladığında gerçek bir aile olacaksınız.

Anne baba olmak romantik bir düşünce. Ancak içindeki gerçekleri de görmeden bu işe girişmek büyük bir hayal kırıklığına neden olabilir. Bu nedenle anne baba olmaya hazırlanan ya da yeni ebeveynlerin bilmesi gereken bazı şeyler var.

KENDİ SEZGİLERİNİZE GÜVENİN

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren etrafınızdaki herkes onu nasıl uyutmanız gerektiğinden nasıl beslemenize gerektiğine birçok konuda önerilerde bulunacak. Üstelik herkes farklı bir şey söylediğinden bir süre sonra da kafanız karışacak. Buna izin vermeyin. Bırakın, sezgileriniz size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Çocuk bakımında kati kurallar yoktur.

BİRBİRİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Doğumdan sonra anne bütün enerjisini bebeğine verdiğinden hem kendine hem de eşine bakmakta zorlanabilir. Bu bir yandan kendini kötü hissetmesine diğer yandan da yorulmasına neden olur. Erkek ise ilgilenilmediğini düşünebilir. Bunun önüne geçmek için ayda birkaç gün bakıcı tutarak sinema, konser gibi etkinliklere birlikte gidip vakit geçirebilirsiniz. Bu sizi rahatlatacak ve iletişiminizi tazeleyecektir.

ŞEKERLEME YAPMAYI ÖĞRENİN

Bebeğiniz varken bir süre yapmak istediğiniz birçok şeyi erteleyeceksiniz. Normal hayata devam etmeye çalışmak sizi sadece yorar. Bu nedenle bebeğinizin uyuduğu zamanlarda siz de şekerleme yapmalı ve enerji depolamalısınız. Fazla işler ve görevlerle kendinizi de yormayın, psikolojinizi de yıpratmayın.

FAZLA EVHAMLI OLMAYIN

Bebeğiniz için dünya çok yeni bir yer. İçindeki canlılar da… Bu nedenle arada bir hasta olabilir. Ancak en ufak bir hapşurmada bile hastanelere koşmanın, aşırı evhamlanmanın bir gereği yoktur. Bunu kendinize de bebeğinize de yapmayın.

DOĞAN BURDA

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • zehra yazdı:

    Yazının paylaşım amacı güzel yalnız çok profesyonel bulmadım. özellikle aşağıda paylaştığım cümle fazla cinsiyetçi bir tutumda. çünkü bebek bakımı annenin de babanın da ciddi roller üstlendiği bir konudur. kadınların hem bebeğe hem de eşlerine bakma gibi bir sorumlulukları yoktur. eşler kendilerine bakmakla yükümlüdür. çocuklarına da görev dağılımı yapıp sorumluluğu paylaşarak bakmakla yükümlüdür. lütfen cinsiyete göre gereksiz roller yüklemeye çalışmayın. bu tarz cümlelerle verdiğimiz gizli mesajlar toplumda kabul görmeye çok açık ve tehlikelidir. umarım yanlış anlaşılmamışımdır. vermek istediğiniz mesajın bu olduğunu düşünmüyorum ama davranış ve cümlelerimizde hassas olmamız gerek bir konu olduğu için yazma ihtiyacı hissettim. iyi çalışmalar.. BİRBİRİNİZİ İHMAL ETMEYİN Doğumdan sonra anne bütün enerjisini bebeğine verdiğinden hem kendine hem de eşine bakmakta zorlanabilir.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ben ve Sen Dili, kişinin kendini anlatması, sen dili ise karşıdaki ki ile iletişim kurma şeklidir. Çocuk sahibi olmak, her anne-babanın yaşamındaki dö
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Anne olmak en özel ve en güzel mucize… Ya anne sütü? Anne sütünün mucizelerini biliyor musunuz?
  • ‘Hayalim iyi bir anne olmak’ diyenlerden misiniz? İyi bir anne olabilirsiniz. Nasıl mı? Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen R
  • Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu söz dinlememe durumu ile anne-babala
  • Küçük çocuklar için en kritik yaşlardan biri olan üç yaş, onların kendilerini anlayıp, hayaller kurdukları ve bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir yaş
  • Randevu Al