YEMEKTEN DAHA ÖNEMLİ

 YEMEKTEN DAHA ÖNEMLİ

Milliyet Cadde Eki

Dr. Robert Oexman'a göre az yiyerek uzun yaşayabiliriz ama az uyuyarak sağlıklı ve uzun yaşamak imkânsız.

 


 Sadece ABD'de 40 milyon kişinin uykusuzluk çektiği günümüzde, uyku sorunları yaşamı kısaltan etkenlerden biri olarak görülüyor. Sağlıklı uyku alışkanlığının çocukluktan itibaren kazanılması gerektiğini belirten Dr. Oexman, sorularımızı yanıtlamaya devanı ediyor.

 SIK GÖRÜLEN UYKU SORUNLARI HANGİLERİ?


En çok görülenler, uykusuzluk (İnsomnia) ve uyku apnesi. İnsomnia çok sık görülen ve tedavisi zor bir hastalıkken, uyku apnesi teşhisi kolay ve tedavi edilebilir türden.

 Kaliteli uyku uyuyamamak yaşamı kısaltır mı?

İnsomnia ve uyku apnesi, kalp krizini tetikliyor. İnsomnia ayrıca kilo artışına neden oluyor.

YORGUNLUK VE UYKU SORUNLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Yorgunluk ve uyku arasında bağ kurmuyoruz çünkü sorunlarımızın uyku kaynaklı olduğunun farkında değiliz. Durumu, 'Yorgunum çünkü çok çalışıyorum", "Enerjim yok spor yapamıyorum" a bağlıyoruz. Ama uyku düzensizliği ya da bozukluğu kronik yorgunluğa veya başka hastalıklara neden olabiliyor.

UYKUYLA İLGİLİ MİTLER VAR. "AZ UYUYAN ÇOCUK ZEKİ OLUR" GİBİ.

 “Az uyuyan çocuk zeki olur" ya da az uyuyanların 'kafaları çok çalışan' insanlar olduğu konusunun tam tersi geçerlidir. Hafızanın güçlenmesi ve beynin sağlıklı çalışabilmesi için uyku süresi önemli. Az uyuduğunu iddia eden insanlar gün içinde kısa kestirmeler yapar, bunun amacı gece alınamayan uykunun açığını kapatmaktır. Diğer mitlerden biri de içkinin rahat uyuttuğu yönünde. Alkol, uykuya geçiş için yardımcı olabilir ama kaliteli uyku için doğru

Seçim değil. Gece uykunun bölünmesine, uyanmaya neden olur. "Yaşlılar az uyur' inanışı da yanlış. Çektikleri ağrı ya da hastalıklar nedeniyle uyuyamıyorlar.

Yine bebekler için "Uyusun da büyüsün" denir.

Büyüme hormonu (Leptinve ghrclin) derin uykuda ortaya çıkar. Az uyuyan çocuklarda

derin uyku kısa olacağı için gelişmelerini olumsuz yönde etkiler. Çocukların uykuya kolay dalması için yatmadan önce sıcak duş işe yarayabilir. Sıcak su, vücuttaki kan akışım artırır. Vücudun iç sıcaklığı düşer ve bu uykuya dalmayı kolaylaştırır.

KÜÇÜK ÇOCUKLAR ANNE BABALARIYLA AYNI ODADA YA DA AYNI YATAKTA YATMAYA BAYILIR. BU BİR SORUN OLARAK GÖRÜLMELİ Mİ?


 Asla bebeğinizle aynı yatakta uyumayın, bu ölüm tehlikesi yaratan bir durumdur. Çarşaf, yastık bebeğin nefes yolunu tıkayarak boğulmansa yol açabilir. Ayrıca çocuklan tek başına

yatırmak, onları kendi başlarına hareket etme ve yalnız kalarak özgüvenlerini artırma konularında yardımcı olur.

AİLELER ÇOCUKLARINDA UYKU APNESİ OLUP OLMADIĞINI NASIL BİLEBİLİR?

Çocuklar normal şartlar altında horlamaz. Yüksek sesle horlama, uyurken nefesin kesilmesi belirtiler olabilir. Bu gibi durumlar mevcutsa mutlaka doktora baş vurulmalı.

GENİZ ETİ VE BADEMCİK SORUNLARI ÇOCUKLARDA HORLAMAYA YOL AÇAN VE UYKUYU BÖLEN SORUNLAR. BU SORUNLARA NASIL YAKLAŞILMALI?

Bademciklerin büyük oluşu boğazı kapatması veya deviasyon ve geniz eti sonucu nefes almakta sorun yaşandığında mutlaka bir uzmana danışılmalı. Nefes almayı zorlaştıracak kadar sorun varsa çocukken müdahalede bulunmak daha doğrudur. Bu tarz rahatsızlıkları olan çocuklar, ileriki yaşlarda uykuyla ilgili daha büyük sorunlar yaşayabilir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al