Yemek saatlerini değiştirerek kilo verilir mi?

Çoğu insan rejim yapmaya çalışsa da yediği şeylerden kolay kolay vaz geçemez. Yediği şeylerden ödün vermek istemeyen Michael Mosley ise yemek yeme saatlerini değiştirmeyi denedi.

Yemek saatlerini değiştirerek kilo verilir mi?

Yemek yeme saatlerinin değişmesiyle metabolizmanın işleyişinde ve kiloda farklılıklar yarattığını bir süredir biliyorduk.

Fareler üzerinde yapılan testlerde yemeğin günün belli bir bir bölümünde yenip, kalan sürede bir şey yenmemesi halinde metabolizmanın düzenlendiği fark edilmişti.

ABD'nin California eyaletinde bulunan Salk Enstitüsü'nden Profesör Satchidananda Panda, 8 saatlik zaman dilimi içerisinde yüksek yağ oranlı yiyecekler yiyip günün kalanında bir şey tüketmeyen farelerin, aynı besinleri istediği zaman yiyen farelerden daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştu.

Yine aynı araştırma enstitüsünün bir diğer testinde ise günün 12 saatinde hiçbir şe yemeyen farelerin daha sağlıklı olduğu tespitine varıldı.

Fareler hangi saatte beslendiklerine göre daha fazla kilo alabiliyor. Peki farelerde işe yarayan günlük mini oruçlar insanlar üzerinde nasıl bir etkiye sahip? Bu soruya yanıt aramak için BBC'nin 'Bana güven, Doktorum' programı ekibi 16 gönüllüyü 10 hafta boyunca takibe aldı.

Projeyi yürüten Surrey Üniversitesinden Doktor Jonathan Johnston, ilk olarak gönüllülerin vücut yağı oranını, kan şekerini ve kolesterolünü ölçtü. Daha sonra gönüllüler kırmızı ve mavi grup olarak ikiye ayrıldılar.

'Bana Güven, Doktorum' programının deneyine katılan gönüllülerin bir kısmı. Mavi takım kontrol grubu oldu ve günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam ettiler. Kırmızılardansa her gün ne yiyorlarsa aynılarını yemeye devam etmeleri istendi. Tek fark kahvaltıyı normalden 1,5 saat daha geç yapmaları ve akşam yemeğini de yine normalden 1,5 saat önce yemeleri istendi.

Böylece kırmızı grup her gün fazladan 3 saati yemek yemeden geçirmiş oldu. Ayrıca tüm gönüllülerden hangi saatte ne yediklerini not etmeleri de istendi. Peki yemek yenen saatleri günün belli bir bölümünme sıkıştırmanın bünyeye neden faydası olsun? Burada iki farklı mekanizma devreye giriyor olabilir. Giderek artan sayıda artaştırma oruç tutmanın ve gün boyunca uzun saatler bir şey yememenin daha sağlıklı olduğunu ortaya koyan araştırmaların sayısı artıyor.

Ayrıca insan vücudu günün belli saatlerinde kalori yakımını hızlandırıyor. Doktor Johnston'a göre, aşırı şeker ve yağ tüketmek için en kötü zamanın gece geç saatler olduğunu söylüyor. Çünkü gece saatlerinde kan şekeri değerleri zaten yükseliyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Kendinizi mutlu edebilmeniz için bir köpek almanızı ya da uzak bir yerlere tatile gitmenizi önerebilirdik…
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Randevu Al