YAZ DİYETLERİNE DİKKAT

YAZ DİYETLERİNE DİKKAT

DHA

Uzmanlar, insanlar için en faydalı diyet programının nasıl olması gerektiğini açıkladı. İşte o öneriler.

 


Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Ötleş, insanlar için en faydalı diyet programının sağlıklı beslenme ve egzersiz olduğunu söyledi.

Gıda konusunda uluslararası araştırmaları bulunan ve çok sayıda akademik kitabı yayımlanan Prof. Dr. Semih Ötleş, özellikle yaz aylarında insan vücudunda su kaybının daha da arttığını, bu nedenle uzman kontrolü olmadan hazırlanan diyet reçetelerinin tehlike arz edeceğini vurguladı. İnternette güvenilir olmayan birçok kaynağın diyet reçeteleri yayımladığına dikkat çeken Prof. Dr. Ötleş, şunları söyledi:

"Diyet programı uygulamak isteyenler öncelikle bir doktora görünmelidir. Çünkü her bünyenin ihtiyacı olan su, protein ve mineral oranı farklıdır. Yılın belirli dönemlerinde diyet yapmaktansa yıl boyunca Akdeniz Mutfağı tercih etmenin ve egzersiz yapma çok önemli. Akdeniz Mutfağı’nın sırrını zeytinyağı, balık tüketimi ve düşük oranda kırmızı şarap oluşturmaktadır.

Bu 3 temel paradokstan ilki, Girit Paradoksu’dur. Günlük enerji gereksiniminin neredeyse yüzde 40’lık bölümünü zeytinyağından karşılayan Girit insanında aşırı sayılabilecek yağ tüketimine rağmen kalp damar hastalıklarına çok az rastlanır. 2’nci paradoks, Fransız Paradoksu’dur.

Sigara tüketen, kırmızı ete düşkün, yağlı beslenen Fransız insanının buna rağmen kalp damar hastalıklarına çok az yakalanması ve ince kalmayı başarması yemeklerde düzenli tükettikleri kırmızı şaraba bağlıdır. 3’üncü paradoks Eskimo Paradoksu’dur. Her gün büyük oranda yağlı balık tüketen Eskimolar’da kalp damar hastalıkları çok az görülür. Tüm bu besinlerin yoğun olarak kullanıldığı ayrıca tahıl ürünleri, sebzeler, meyveler ve birçok ot türünü içeren Akdeniz Mutfağı bu nedenlerle bilimsel olarak dünyada en besleyici mutfaktır."