Deprem Travma Psikolojisi

Yaz aylarında beslenmeye dikkat

Yazın beslenmeye dikkat! Özellikle hücre yaşlanmasını engelleyici taze ve yeni çıkmış, tamamen organik meyve ve sebzeleri tüketin.

Yaz aylarında beslenmeye dikkat

Yazın beslenmeye dikkat! Özellikle hücre yaşlanmasını engelleyici taze ve yeni çıkmış,  tamamen organik meyve ve sebzeleri tüketin.

İç hastalıkları uzmanı  Prof. Dr. Ziya Mocan, yaz aylarında ağır ve yağlı gıdalardan kaçınmak gerektiğini  belirterek, “Özellikle hücre yaşlanmasını engelleyici taze ve yeni çıkmış,  tamamen organik meyve ve sebzeleri tüketmemiz gerekiyor” dedi. Mocan, vücudun yaza, 15 gün  adaptasyon sürecinden geçtikten sonra hazır hale geldiğini ve bu zamanda aşırı  yorgunluk söz konusu olabileceğini ifade etti. İnsanların yaz aylarında vücudun yorgunluğunu azaltacak şekilde  beslenmesi gerektiğini belirten Mocan, yaz aylarında ağır ve yağlı gıdalardan  kaçınılması, özellikle hücre yaşlanmasını engelleyici taze ve yeni çıkmış,  tamamen organik meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini söyledi. Mocan, “Bu nedenle yazın, yeni çıkan taze meyve ve sebzeler yemeğe  ağırlık vermeliyiz. Örneğin siyah turp, antioksidan olarak rahatlıkla  tüketebileceğimiz bir sebze. Vişne, kiraz gibi yeni çıkan renkli meyvelerden de  tüketmemiz gerekiyor. Roka ve dereotu gibi taze çıkan sebzeleri tüketmemiz  sağlımız açısından çok önemli olacaktır. Akşamları hafif yersek, sabahları hafif  kalkarız. Et grubundan biraz uzaklaşmalıyız” diye konuştu. Yaza girişte, vücudu bir şekilde bu mevsime adapte etmek ve erken yatmak  gerektiğini belirten Mocan, “Yazın erken yatmaya çalışmalıyız. Erken kalkıp,  güneşle birlikte hafif egzersizler yapmamız da faydalı olacaktır” dedi. Vücudu yorgun olanların kilo veremeyeceğini vurgulayan Ziya Mocan, günde  30 dakikalık yürüyüşlerin yaz aylarında çok önem kazandığını, fitness, yürüyüş  gibi günde bir saati geçmeyen hafif sporların yararlı olacağını, bir saatten  fazla yapılan ağır sporların ise vücut için yıpratıcı, yani yaşlandırıcı etkisi  bulunduğunu kaydetti.

“BOL SIVI ŞART”

Obezite hastalarının, vücudun ısısını atmakta zorlandığı için sıcağı çok  daha fazla hissettiğini ve özellikle yaz aylarında bol bol ayran, soda ve su  içmeleri gerektiğini dile getiren Mocan, şunları kaydetti: “Obezite hastaları, yazın vücuttaki ısıyı atamazlar. Bu durumda aşırı  sıcak havada fenalaşabilirler, çok fazla terleme ve ateşinin yükselmesi durumları  oluşabilir. Bu nedenle obezite hastaları, sıcağı direkt alan saatlerde dışarı  çıkmamalı ve istirahat etmeliler. Özellikle sabah veya akşamları yürüyüş şeklinde  yapılan sporlarla hareket etmeleri gerekir. Obezite hastaları, yaz aylarında da  özellikle beslenmelerine dikkat etmeli ve bol sıvı almalılar. Su, böbrekleri  çalıştırdığı ve kanı sulandırdığı için obezite hastaları açısından elzemdir. Şekersiz sıvı olarak ise soda, ayran gibi şekersiz sıvı almaları gerekir. Limonlu  soda da içebilirler, çünkü limon C vitamini açısından zengindir. Tansiyon  yüksekliği kalkabilir.”Prof. Dr. Mocan, obezite hastalarının yeşil çay, turp, elma sirkesi ve  maydanoz gibi metabolizmaları hızlandırıcı gıdalar tüketmelerinin de önemli  olduğunu söyledi. Yaz aylarının yaşlılar için de tehlikeli olabileceğini ifade eden Ziya  Mocan, aşırı sıcak havalarda kalp krizleri ve tansiyon yükselmesi vakalarının  fazlalıkla görülebileceğini kaydetti. Yaşlıların bu nedenle yaz aylarında sağlık kontrollerine devam etmeleri  gerektiğini belirten Mocan, “Yani yazın rehavetine kapılıp ilaçlarını almayı  unutmamalılar ve özellikle tansiyon ilaçlarını eksiksiz kullanmalılar. Ayrıca bu  aylarda denizde kalp krizi yaygın görülüyor. Bu nedenle yaşlıların denizde  açılmamaları gerekir. Çünkü kalp krizi zamanında hastaneye ulaştırılırsa tedavisi  mümkün oluyor. Fakat denizde bir kalp krizi geçirilirse kurtulmanın imkanı  olmuyor. Dolayısıyla yaşlılar aniden soğuk suya atlamamalı ve sıcağa koruyucu  şapka giymeden çıkmamalı. Yine bu aylarda sıvıyı bol tüketmeleri önemlidir.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al