Yavru panda ilgisizliğe dayanamadı

Annesinin emzirmediği yavru panda ilgisizlikten öldü.

Yavru panda ilgisizliğe dayanamadı
Paylaş:

Washington'daki Ulusal Hayvanat Bahçesi'nde geçen hafta sonu doğan ikiz panda yavrularından biri, annelerinin yeterince ilgi göstermemesi ve emzirmemesi nedeniyle öldü.

Pandalar, dünyada soyları hızla tükenen hayvan türlerinin başında geliyor. Annesi Mei Şiang'ın emziremediği küçük yavru pandayı hayvanat bahçesi görevlileri biberonla besleyerek yaşatmaya çalışıyordu.

Hayvanat bahçesinden bir yetkili, anne panda Mei Şiang'ın 'bir yavruyu diğerine tercih ettiğine' dair yanlış anlamalar olduğunu belirtti.

Hayvanat bahçesinin baş veterineri Doktor Donald Neiffer ise "İyimserdik. Mei Şiang her şeyi doğru yapıyordu, ama ne oldu bilmiyoruz. Her iki yavrusu arasında aynı anda dengeyi bulmaya çalışıyordu. Bebeklerinden biriyle daha az ilgilendiği günler oluyordu fakat her ikisi için de geçerliydi" dedi.

Ölen yavru panda doğduğunda 86 gramdı, ikizi ise 138 gram. Haberi duyan hayvanseverlerden bazıları gözyaşlarını tutamadı.

Mei'nin ilk yavrusu Tai Shan 2005'te doğdu ve 2010'da Çin'e gönderildi. İkinci yavrusu Bao Bao da iki yaşına girdi. Dev pandaların nesli ciddi oranda tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Doğal ortamlarında yaşamayan dev pandalar nadiren yavruluyor.

Dişi pandalar, yılın sadece iki ya da üç gününde hamile kalabiliyor.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: