Yavaş kilo alan bebekler akranlarını 13 yaşında yakalıyor

Doğumdan sonraki ilk aylarda yavaş kilo alan bebeklerin, 13 yaşından itibaren akranlarıyla aynı kiloya ulaştığı belirlendi.

Yavaş kilo alan bebekler akranlarını 13 yaşında yakalıyor

Doğumdan sonraki ilk aylarda yavaş kilo alan bebeklerin, 13 yaşından itibaren akranlarıyla aynı kiloya ulaştığı belirlendi.

yavas_kilo_bebekİngiliz bilim adamları, “Pediatrics” dergisinde yayımlanan araştırmada, ebeveynlerin çabuk kilo alamayan bebekleri için fazla endişe etmemeleri gerektiğini belirttiler.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Bristol bölgesinde 1990'lı yıllarda yapılan, 11 bin 499 çocuğun katıldığı bir araştırmanın verilerini inceleyen bilim adamları, doğumdan sonraki 8 haftada yavaş kilo alan 507 bebeğin arayı hızla kapattığı sonucuna vardılar. 8 haftalık-9 aylıkken düşük kilolu olan 480 bebeğin de 7 yaşına kadar yavaş yavaş kilo aldığı, 13 yaşında akranlarıyla aynı kiloya ulaştığı vurgulandı. Araştırmacılar hastalık belirtisi olmadığı takdirde ebeveynlerin bebeklerin düşük kilosu konusunda endişe duymamalarını önererek, çocuklarını fazla kalorili yiyeceklerle beslememeleri uyarısında bulundular. 1 yaşında kazanılan beslenme alışkanlıklarının ilerde kilo alımı konusunda belirleyici olduğunu belirten bilim adamları, fazla kalorili yiyeceklerle beslenen bebeklerin daha sonra obez olma riskinin artabileceğine dikkati çektiler. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al