‘Yaşlıya yer ver’ değerini unutmayın

İngiltere’de “toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verilmemesinin onlar için etkili bir egzersiz olabileceği” şeklindeki öneri tartışmalara yol açtı.

‘Yaşlıya yer ver’ değerini unutmayın

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abulfez Süleymanov, yaşlıya saygının toplumumuzda çok önemli bir değer olduğunu belirterek bu değeri kaybetmememiz gerektiğini vurguladı.

Oxford Üniversitesi’nden İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, geçtiğimiz günlerde İngiliz The Sun gazetesine verdiği röportajda “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz” dedi. Gray’in sözleri tartışmalara neden oldu.

Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abulfez Süleymanov, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu konunun yapılan bir haber üzerine yeniden tartışılmaya başlaması çok sakıncalı. Özellikle sosyal medyada son günlerde bu haber üzerine yapılan tartışmalarda kimilerinin daha da ileri giderek toplu ulaşım araçlarında yaşlılara yer verilmesini ‘terk edilmesi gereken zararlı bir toplumsal alışkanlık’ olarak değerlendirmesini, bu anlamda yanlış algı oluşturma çalışmalarını ise üzüntü ile karşılıyoruz.

OTURMA ÖNCELİĞİ TANINMIYOR

Zaten son dönemlerde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde toplu ulaşım araçlarında yaşlı ve dezavantajlı vatandaşlarımıza oturma önceliği tanınmadığını gözlemliyoruz.  Maalesef toplu ulaşım araçlarında yaşlı ve dezavantajlı gruba mensup kişiler kendileri için ayrılmış özel bölümlere bile oturamıyorlar. Bunun kat edilen mesafenin uzunluğu, özellikle metropollerde hatta gençlerin bile işten veya okuldan yorgun dönmesi gibi farklı gerekçeleri olabilir.

Fakat her şeye rağmen fiziksel koşullardan dolayı yaşlı insanların toplum ulaşım araçlarında oturma önceliği vardır. Öte yandan yabancı uzmanın yaşlılar için egzersiz gibi gördüğü yaşlıların ayakta kalma durumlarının, toplu ulaşım araçlarının oldukça kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu İstanbul gibi metropoller için geçerli olduğunu söylemek mümkün değildir.”

BU DEĞERİ KAYBETMEMELİYİZ

Yaşlıya saygının toplumuzda çok önemli bir değer olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Abulfez Süleymanov, “Toplum olarak bu değeri kaybetmemiz gerekir. 2015 yılında Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü olarak öğrenci arkadaşlarımızla birlikte yaşlı insanlarımızın, engelli vatandaşlarımızın, hamile kadınların otobüs, metrobüs, metro, tramvay ve diğer toplu ulaşım araçlarında oturma önceliğinin tanınmaması olgusunu konu alan ‘Kördüğüm’ isimli kısa film yaparak bu konuya dikkat çekmeye çalıştık ” diye konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bazı insanların özgüven eksikliği ya da geçmişte yaşadığı güven sarsıcı ilişkiler nedeniyle diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde duygusunu paylaşmakta
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Randevu Al