Yaşlılıkta da fiziksel aktivite şart

Uzmanlar, bireylerin yaşlılıklarını sağlıklı geçirebilmeleri için fiziksel aktiviteyi hayatlarına erken yaşlardan itibaren dahil etmeleri gerektiğini bildirdiler.

Yaşlılıkta da fiziksel aktivite şart

Uzmanlar, bireylerin yaşlılıklarını sağlıklı geçirebilmeleri için fiziksel aktiviteyi hayatlarına  erken yaşlardan itibaren dahil etmeleri gerektiğini bildirdiler.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elçin Balcı, sağlığın  bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal anlamda tam bir iyilik halinde bulunması ve  aynı zamanda nitelikli yaşamın vazgeçilmez koşulu olduğunu belirtti.

YAŞLANMA KORKUNUZ MU VAR

Yaşlanmanın vücuttaki pek çok sistemi etkileyen dinamik bir süreç  olduğunu ifade eden Balcı, “Süreç ilerledikçe dayanıklılıkta ve fiziksel  uygunlukta azalma görülmektedir. Yaşlılık denilince akla kronolojik yaş gelmektedir ancak bireylerin özellikleri birbirinden farklıdır. Kronolojik yaş,  kişinin fiziksel durumu ve fonksiyonel kapasitesini tam olarak yansıtmamaktadır.  Bu nedenle yaşlılığın en önemli göstergesi fonksiyonel kapasite ve işlev  kaybıdır. Fonksiyonel kapasiteyi artırmanın amacı ise yaşam kalitesini  artırmaktadır” dedi. Balcı, teknolojik gelişmelerle günlük aktivite yoğunluğunu azaltmanın her  ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını  artırdığını ve sağlığı olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, şunları söyledi: “Fiziksel aktivite günlük yaşam içinde kas ve eklemlerimizi kullanarak  enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı  şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktivitelerdir. Fiziksel aktivite ve egzersiz,  koruyucu sağlık yaklaşımının bir aracı olarak bireyin sağlığını geliştiren,  gelişmiş durumunu devam ettiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini  artırmaktadır. Yürümek, koşmak, sıçramak, yüzmek, bisiklete binmek, çömelmek,  kalkmak, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut  hareketlerinin tümünün ya da bir kısmını içeren çeşitli spor dalları, egzersiz,  oyun ve gün içindeki aktiviteler fiziksel aktivite olarak kabul edilebilir.”

“FİZİKSEL AKTİVİTE KEMİK MİNERAL YOĞUNLUĞU VE KAS KUVVETİNİ  ARTIRIYOR”

Yaşlılarda egzersiz programları, denge esneklik, kuvvet ve çevikliğin  gelişmesine katkıda bulunarak kişinin yaşama katılmasını ve aktif bir hayat  sürmesini sağladığını ifade eden Balcı, “Fiziksel aktivitenin sağlık için  öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının  benimsenmesi, toplumda obezite, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet,  osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli  nedenlerdendir. Araştırmaların sonuçları fiziksel etkinliğin toplam ölüm oranında  azalma sağlamasının yanı sıra istemik kalp hastalığı, inme, şeker hastalığı, algı  bozuklukların sıklığında da gerilemelere neden olduğunu ortaya koymaktadır” diye  konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al