YAŞLILIĞI GECİKTİRİYOR

YAŞLILIĞI GECİKTİRİYOR

REUTERS

Avusturyalı bilim adamları, spermlerdeki bir maddenin yaşlanmayı geciktirdiğini ortaya çıkardı.

Avusturyalı bilim adamları Frank Madeo ve Tobias Eisenberg, spermlerin  içinde bulunan spermidin adlı maddenin, bugüne kadar bilindiği gibi sadece hücre  gelişimine katkı sağlamadığını, bunun yanı sıra hücrelerin yaşlanmasını da  geciktirdiğini ortaya çıkardılar.

“Nature Cell Biology” adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma  sonuçlarına göre, spermidin maddesi, hücre çekirdiğine ulaştığında, burada  çekirdeği “gençliğe programlıyor”.

Graz kentindeki Karl Franzens Üniversitesinde görev yapan Madeo ve  Eisenberg'in, 6 ülkede bulunan 11 üniversitedeki 29 bilim adamıyla koordineli  olarak yaptıkları araştırmalar sonucunda, insan vücudundaki tüm hücrelerde farklı  yoğunlukta bulunan spermidinin, ilerleyen yaşla birlikte azaldığını tespit  ettikleri belirtildi.

Üniversitenin internet sayfasında yer alan haberde de, bu araştırmanın sonuçlarının Alzheimer ya da Parkinson gibi yaşlanma nedeniyle meydana gelen  hastalıklara karşı mücadelede çok büyük öneme sahip olabileceği ifade edildi.

Özellikle greyfurt, buğday tohumu ve soya fasulyesinde de yoğun şekilde bulunduğu belirtilen spermidinin, sadece spermlerde değil, vücuttaki diğer  organlarda da görüldüğü, ancak ilk kez spermlerden ayrıştırıldığı için spermidin  adının verildiği kaydedildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al