Yaşlıların hafızası gereksiz bilgi dolu

BBC - LONDRA - Beyni gereksiz bilgilerle işgal etmek yaşlı kişilerdeki hafıza problemlerinin ana nedeniymiş.
ABD'de Kaliforniya Üniversitesi, 19-30 ile 60-77 yaş gruplarından kişilerin beyin taramaları yoluyla yaptığı araştırmada, yetişkinlerin konsantrasyon yeteneklerini ölçtü. Çalışmanın başkanı olan Dr. Adam Gazzaley, beyni işgal eden bilgileri süzgeçten geçirmede zorluk yaşayanların, hayat kalitesinin bu durumdan büyük ölçüde etkilendiğini; okuma, otomobil kullanma gibi günlük faaliyetlerde aksaklıklara neden olduğunu söyledi.
Bu sonuçlardan çıkan sonuç şöyle özetleniyor: Önemli bilgilere odaklanmak, iyi bir hafıza için yeterli garantiyi sağlamayabilir; iyi bir hafıza için beyni meşgul eden ayrıntıları süzmeliyiz. Aksi takdirde kısa süreli bilgilerin depolandığı hafıza sistemi dolar.
Araştırmacıların şu aşamada üzerinde çalıştıkları nokta, alzheimer hastaları için kullanılan ilaçların bu sorunu çözümleyip çözümlemeyeceği.

Gençler görmezden geliyor
Beyin taramaları sonucunda daha yaşlı olan 60-77 yaş grubunun, hafızalarını gereksiz bilgilerle daha çok doldurdukları görüldü. Genç grubun çoğunluğunun ise gereksiz bilgileri görmezden gelme ve kısa süreli hafıza sistemini kullanma konusunda sorun yaşamadıkları dikkat çekti.


KAYNAK: //www.radikal.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşlılarda görülen dehidrasyon hastalığı vücut üzerinde son derece büyük bir etkiye sahip iken, hastalık küçük işaretlerle kendisini gösterdiği için o
  • Profesör Theodore Zanto, kendisine müzisyen demiyor ancak insan beyninin müziği nasıl işlediğine dair inanılmaz bir bilgiye sahip.
  • Yaşlılığın biyolojik olduğu kadar ruhsal açıdan sağlıklı bir şekilde geçmesi, gençlik yıllarında yapılan hazırlıkla doğrudan ilgili. Uzmanlara göre, y
  • ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 50 ve üzeri yaşlarda protein ağırlık beslenmek sigara içmek kadar zararlı.
  • Koşmayı bir anlamda alkol tüketimiyle karşılaştırmak mümkün. Düzenli ama ölçülü olarak uygulandığında yararı çok büyük. Koşmak yaşlılara bile yarıyor.
  • Strese karşı bir maddeyi fareler üzerinde test edenler, tesadüfen bu maddenin kılları uzattığını gördü.
  • Randevu Al