Deprem Travma Psikolojisi

YAŞLILARI UNUTMAYIN

YAŞLILARI UNUTMAYIN

A.A

Her bayram ziyaretçilerin  yolunu gözleyen huzurevi sakinleri, en çok da çocukları ve torunlarını bekliyor. 

 


Ziyaretçileri gelmeyen yaşlılar için ise bayramlar 'buruk' geçiyor.

Antalya Fethi Bayçin Huzurevi, 123 sakini konuk ediyor. Güne kahvaltı ile  başlayan huzurevi sakinlerinden bazıları, sabah sporunun ardından okuma salonunda  kitap gazete okumayı, oyun salonunda oyun oynamayı, dinlenme salonunda birlikte  vakit geçirmeyi tercih ediyor. Sosyal faaliyetlerin sık yapıldığı huzurevi  sakinleri, şimdi yaklaşan Kurban Bayramı'na hazırlanıyor.

Huzurevinde kalmalarından şikayet etmeyen yaşlılar, bayram gibi özel  günlerde ise hatırlanmak istiyor. Özellikle de çocuklarını ve torunlarını  bekleyen huzurevi sakinleri, “Burası bizim evimiz, burada yaşamaktan mutluyuz  ancak bayramlarda bizleri unutmayın” mesajı gönderiyor.
        
"EVLADIN İÇİN BİLE ÜÇÜNCÜ ŞAHIS OLUYORSUN”


Huzurevi sakinlerinden Şermin Enül, çocuklarının karşı  çıkmasına rağmen kendi isteğiyle huzurevine yerleştiğini ve burada yaşamaktan  mutlu olduğunu söyledi.

Oldukça bakımlı görünen 83 yaşındaki Enül, şöyle konuştu:

“Dış kaporta güzel ama içim çürüdü. İki damar tıkalı, kalp kapağım  bozulmuş. 'Hayat arkadaşımız yok' diyoruz ama, tansiyon, kolesterol, şeker benim  yol arkadaşlarım. Burada tertemiz bakılıyoruz. Günde dört çeşit yemek çıkıyor.  Kim evinde dört çeşit yemek yiyor? Benim çevrem çok geniş, gelenim gidenim çok  ama buradaki insanların genel sıkıntısı, yakınlarının ziyaret etmemesi.  Huzurevinde kimsesizler çoğaldı, akrabalar azalıyor. Bazılarının çocuğu bile  ziyaretine gelmiyor. Büyüt, yetiştir, bir yaştan sonra kendi evladın için bile  üçüncü şahıs oluyorsun. Buradan evlatlara çağrım; anne ve babalarını huzurevinde  unutmasınlar. Çocuklarını alıp büyüklerinin ellerini öptürmeye getirsinler.  Buradaki insanlar için bayramlar gerçekten çok anlamlı.”
        
DUYGULARINI ŞARKILARLA DİLE GETİRİYOR

        
Huzurevi'nin en yaşlılarından olan 90 yaşındaki Abdullah Kemal Taşmış ise  16 yıldır huzurevinde kalıyor.

İçindekileri sanat müziğiyle dile getiren Taşmış, huzurevlerinin  ziyaretçi profilinin değiştiğini belirtti. Artık huzurevlerini daha çok sivil  toplum örgütleri temsilcileri, okullardan öğrencilerin ziyaret ettiğini anlatan  Taşmış, her bayram olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da huzurevi sakinlerinin diğer  ziyaretçilerin yanı sıra ailelerinden birini, özellikle de çocuklarını ve  torunlarının gelmesini beklediğini söyledi.
        
TORUNLARIYLA İNTERNETTE HASRET GİDERİYOR

Mehmet Lütfi Dostoğlu ise, kızları ve torunlarıyla internette görüşmek  için 60'ından sonra bilgisayar öğrendiğini söyledi.

ASMEK kurslarına giderek bilgisayar öğrendiğini belirten Dostoğlu,  “Kızlarımla ve torunlarımla internet aracılığıyla haberleşiyorum. Sevdiklerimle  hasretimi sanal alemden gideriyorum. Gazetelerimi internetten okuyorum. Hastaneye  gidecek huzurevi sakinlerine internetten randevu alıyorum” diye konuştu.

Dostoğlu da yaşlıların sadece bayramlarda değil sürekli hatırlanması ve  ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al