Yaşlılarda depresyon intiharla sonuçlanabilir

Yaşlılarda depresyon daha şiddetli yaşanırken intihar riski de daha yüksek…

Yaşlılarda depresyon intiharla sonuçlanabilir

Yaşlılarda depresyon daha şiddetli yaşanırken intihar riski de daha yüksek…

baris_unsalver Depresyon her yaş diliminde kişilerde görülebilirken özellikle ileri yaşlarda, yaşlı kabul edilen kişilerde ciddi riskler taşıyor. Yaşlılarda depresyon daha yaygın görülürken, sonuçları da ağır olabiliyor. Öyle ki bu dönemde yaşanan depresyon yaşlıları intihara kadar sürükleyebiliyor. Dr. Barış Önen Ünsalver uyarıyor… Çocukluktan itibaren her yaştaki bireyin depresyon geçirebileceğini ifade eden Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Feneryolu Polikliniği Doktorlarından Barış Önen Ünsalver, yaşlılarda yaşanabilecek depresyon ve sonuçlarına dikkat çekiyor. Yaşlılık döneminin beraberinde birtakım kronik hastalıkları, fiziksel kısıtlanmayı ve akranların birer ikişer vefatıyla ölüm acılarını getirdiğini belirten Dr. Ünsalver, kişiyi depresyona sürükleyebileceğini söylüyor. Dr. Ünsalver depresyonun belirtilerini şu şekilde sıralıyor:

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

“Depresyonun temel belirtileri olan keyifsizlik, enerji düşüklüğü, uyku ve iştah düzensizliği, unutkanlık, yaygın vücut ağrıları, geçmişle meşguliyet yaşlı kişilerde yaşın getirdiği doğal bir süreç gibi algılanabilir. Hem yaşlı kişi hem de yakınları bunu hayatın sonbahar döneminin getirdiği doğal güçlükler ve gerileme hali gibi görebilir. Bu durumda yaşlılarda depresyon tanısının konulması ve tedavinin başlatılması gecikebilir. Yaşlıda depresyon tedavisinin gecikmesi yaşlı hastanın hem beden sağlığını olumsuz etkiler hem zihinsel işlevlerinde bozulmaya yol açabilir hem de intihara bağlı ölümler olabilir.

yaslilikYAŞLILARDA DEPRESYONU DAHA ŞİDDETLİ YAŞANIYOR

Yaşlılardaki depresyon genç erişkinlere göre çok daha şiddetli bir seyir gösterir. Özellikle uyku ve iştah bozukluğu, eşlik eden kalp-damar hastalığı ya da metabolik bir hastalık varsa tıbbi hastalığın seyrini de olumsuz etkileyecektir.

YAŞLILARDA YAŞANAN DEPRESYONDA İNTİHAR RİSKİ DAHA YÜKSEK

Yaşlılarda görülen depresyonda intihara bağlı ölüm de ciddi bir risktir. Genç erişkinlerde intihar denemeleri sayıca fazla olsa da bu denemelerin ölümle sonuçlanma oranı düşüktür. Yaşlılarda ise intihar girişimleri çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Bu nedenle yaşlılarda depresyon tanısı ve en kısa zamanda tedavisinin başlatılması hayati önem taşır.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Yaşlı yakınınız keyifsiz, mutsuz, sessizse, sürekli geçmiş olumsuz anıları anlatıp üzülüyorsa, sebebi bilinmeyen yaygın vücut ağrıları varsa, yemeden içmeden kesildiyse ve zayıflıyorsa, geceleri uyuyamıyorsa, tamamen içe kapanıp hiç bir şey konuşmuyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanına muayene olmasına yardımcı olun. Yaşlı depresyonunun belirtileri şiddetli seyretse de ilaç tedavisine yanıtı oldukça iyidir.”  Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyonun genellikle 6 aya kadar geçmesinin beklendiğini belirten uzmanlar, “geçmeyen depresyon” diye de adlandırılan ‘distimi’nin normal depresyon
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Hamur işi ve tatlı isteği depresyon habercisi… Mevsimsel depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor.
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Örselenmiş Kadın Sendromuna Dikkat! Çaresizliği öğrenen kadın depresyona giriyor… Anahtar sesi dahi korkutuyor!
  • Randevu Al