YAŞLILARDA BİPOLAR BOZUKLUK

YAŞLILARDA BİPOLAR BOZUKLUK

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Psikiyatride tanımlanmış yüzlerce hastalıktan biri de halk arasında 'Manik depresif bozukluk' olarak bilinen Bipolar Bozukluk. Duygulanımın tamamen birbirine zıt durumda olduğu kliniği ifade eden bu hastalıkta kişi depresif uçta iken çökkün, mutsuz; manik uçta iken ise aşırı coşkulu ve enerjik olabiliyor. Hastalık yaşlılarda da kendini gösteriyor. Onlar birer huysuz ihtiyar mı oluyor. "YAŞLILARDA BİPOLAR BOZUKLUK" bu akşam İyi bak kendine'de masaya yatırılıyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "YAŞILILARDA BİPOLAR BOZUKLUK" enine boyuna irdeleniyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Oğuz Tan ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden psikolog Sinem Öztep, bipolar bozukluğu dair herşeyi mercek altına alıyor.

-Yaşlılık ya da ileri yaş nedir?
-İleri yaş psikolojisi nasıldır?
-Bu dönemde ne gibi psikolojik değişimler yaşanır?
-Psikolojik değişimler ne zaman başlar?
-Yaşlılarda bipolar ne zaman ortaya çıkar?
-Yaşlılarda meydana gelen bipolar bozukluk şaşırtıcı mı?
-Mazbut bir kişi birden cinsellik konuşan biri olabilir mi?
-Azgın tekeler bu dönemde  mi görülür?
-Yılların kazancını birden satıp savarlar mı?
-Nelere yatırım yaparlar?
-Hayali hikayeler kurup anlatırlar mı?
-Evden çıkıp geri dönmeme birilerinin peşinden gitme durumu var mı?
-Kendisini keşfedilmeyen biri olarak görür mü?
-Kendisini evliya olarak ilan eder mi?
-Görülme sıklığı nedir?
-Kadın erkek farkı var mı?
-Ne gibi riskli davranışlarda bulunurlar?
-Uyku ile araları nasıldır?
-Bu kişiler alkole ve maddeye yönelirler mi?
-Eşlik eden hastalıklar nelerdir?
-Bipolardan depresyona da geçiş gösterirler mi?
-Yıllarca dul iken ani evlilik beklenir mi bu kişilerde?
-Yaşlılarda yaşanan en önemli korkuların başında ölüm korkusu mu geliyor?

 
Hepsi ve daha fazlasını uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendiriyor. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al