Deprem Travma Psikolojisi

YAŞLILAR İSTİSMAR EDİLİYOR

A.A

Dünyada sanılanın aksine 65 yaş üstü  kişilerin önemli oranda istismar edildiği ve bu kesime şiddet uygulandığı öne  sürülerek, sorunun çözümüne yardımcı olabilmek amacıyla uluslararası düzeyde  sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ortak çalışma yürütülmesi gerektiği  belirtildi.

 


Ulusal, Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği ve Akdeniz Üniversitesi  Gerontoloji Bölümünün iş birliği ile Antalya'da, “Yaşlanma ve Yaşlılık” adıyla  düzenlenen sempozyumda, yaşlılıkta ortaya çıkan alzheimer, bunama, yaşlılara  yönelik istismar ve şiddet ile kaliteli yaşlanma konuları ele alındı.

Sempozyuma ABD'den katılan New York Üniversitesinden Prof. Dr. Susan  Bernadette Somers, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası düzeyde  yakın zamana kadar yaşlıların sorunlarına ilişkin düzenlemelerin gündeme  gelmediğini anımsattı. Somers, hemen hemen tüm toplumlarda kadın, çocuk ve  gençlik hakları gibi konuların sıkça konuşulmasına, tartışılmasına rağmen,  yaşlıların maruz kaldıkları istismar ve şiddet konularının sürekli geri planda  kaldığını anlattı.

Refah düzeyi yüksek ülkeler de dahil hemen hemen bütün ülkelerde  yaşlıların önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Somers,  “Yapılan araştırmalara göre dünyada istismar ve şiddete maruz kalan yaşlı sayısı  100 milyonun üzerinde öngörülüyor. Ancak bunun buz dağının su yüzünde görünen  kısmı olduğuna inanıyorum. İstismar ve şiddete maruz kalan yaşlıların gerçek  sayısı çok daha yüksek” dedi.

Prof. Dr. Somers, yaşlılara yönelik sorunların tüm ülkelerde ortak  olduğunu tekrarlayarak, bu nedenle bu sorunun çözümü için uluslararası düzeyde  özellikle sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ortak çalışma yürütülmesi gerektiğini  belirtti. Prof. Dr. Somers, bu bağlamda kısa adı INPEA olan yaşlıların istismarının önlenmesi amacıyla toplumu bilinçlendirme, politika  belirleme ve yasal düzeyde yapılacak çalışmalara katkı amacıyla ABD'de faaliyet  gösteren uluslararası bir sivil toplum kuruluşunun, diğer ülkelere yardımcı  olabileceğini anlattı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al