YAŞLILAR İSTİSMAR EDİLİYOR

Paylaş:

A.A

Dünyada sanılanın aksine 65 yaş üstü  kişilerin önemli oranda istismar edildiği ve bu kesime şiddet uygulandığı öne  sürülerek, sorunun çözümüne yardımcı olabilmek amacıyla uluslararası düzeyde  sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ortak çalışma yürütülmesi gerektiği  belirtildi.

 


Ulusal, Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği ve Akdeniz Üniversitesi  Gerontoloji Bölümünün iş birliği ile Antalya'da, “Yaşlanma ve Yaşlılık” adıyla  düzenlenen sempozyumda, yaşlılıkta ortaya çıkan alzheimer, bunama, yaşlılara  yönelik istismar ve şiddet ile kaliteli yaşlanma konuları ele alındı.

Sempozyuma ABD'den katılan New York Üniversitesinden Prof. Dr. Susan  Bernadette Somers, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası düzeyde  yakın zamana kadar yaşlıların sorunlarına ilişkin düzenlemelerin gündeme  gelmediğini anımsattı. Somers, hemen hemen tüm toplumlarda kadın, çocuk ve  gençlik hakları gibi konuların sıkça konuşulmasına, tartışılmasına rağmen,  yaşlıların maruz kaldıkları istismar ve şiddet konularının sürekli geri planda  kaldığını anlattı.

Refah düzeyi yüksek ülkeler de dahil hemen hemen bütün ülkelerde  yaşlıların önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Somers,  “Yapılan araştırmalara göre dünyada istismar ve şiddete maruz kalan yaşlı sayısı  100 milyonun üzerinde öngörülüyor. Ancak bunun buz dağının su yüzünde görünen  kısmı olduğuna inanıyorum. İstismar ve şiddete maruz kalan yaşlıların gerçek  sayısı çok daha yüksek” dedi.

Prof. Dr. Somers, yaşlılara yönelik sorunların tüm ülkelerde ortak  olduğunu tekrarlayarak, bu nedenle bu sorunun çözümü için uluslararası düzeyde  özellikle sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ortak çalışma yürütülmesi gerektiğini  belirtti. Prof. Dr. Somers, bu bağlamda kısa adı INPEA olan yaşlıların istismarının önlenmesi amacıyla toplumu bilinçlendirme, politika  belirleme ve yasal düzeyde yapılacak çalışmalara katkı amacıyla ABD'de faaliyet  gösteren uluslararası bir sivil toplum kuruluşunun, diğer ülkelere yardımcı  olabileceğini anlattı.