YAŞLILAR İÇİN ARAŞTIRMA

YAŞLILAR İÇİN ARAŞTIRMA

REUTERS

Kanada'daki araştırmaya göre, fabrikaların baca ve araçların egzoz gazlarının yaşlılarda zatürreeye neden olduğu belirlendi.

Kanada'nın Hamilton kentindeki MacMaster Üniversitesi'nden Dr. Mark Loeb  başkanlığındaki ekibin araştırması, endüstriyel baca ve egzoz gazlarına uzun süre  maruz kalan yaşlıların, havası temiz ortamlarda yaşayanlara oranla iki kat daha  fazla zatürreye yakalandıklarını ortaya çıkardı.
 
American "Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" dergisinin 1  Ocak 2010 sayısında yayımlanacak araştırmayla ilgili konuşan Dr. Loeb, şunları  kaydetti:

"Zatürre tanısıyla hastanede tedavi gören 365 yaşlı hastanın, 2003 ve  2005 yılları arasında iki yıl boyunca yaşantılarını ve hastalıklarının seyrini  izledik. Daha sonra rastgele seçilmiş aynı yaş grubundan zatürre hastası olmayan  494 kişi de ekibimizce her açıdan kontrol altında tutuldu. İlk grubun, egzoz gazı  yani nitrojen dioksit nedeniyle 2.3 kat daha fazla zatürreye yakalandıklarını  belirledik."

Hamilton kentinin, Kanada'nın en büyük demir çelik komplekslerinden  birinin bulunduğu kuzey bölgesinde de araştırma yaptıklarını anlatan Dr. Loeb, bu  bölgede yoğun olan endüstriyel baca gazlarının 365 kişilik ilk grup üzerinde  zatürreye neden olan etkisinin, ikinci gruba oranla 2.26 kat olduğunu belirtti.

Hava kirliliğinin, sülfür dioksit nedeniyle immün sistemi üzerinde de  olumsuz etkileri bulunduğuna işaret eden Dr. Mark Loeb, daha önceki  araştırmaların da astım ve kronik akciğer rahatsızlıklarının hava kirliliğiyle  olan ilişkilerini ortaya koyduğunu hatırlattı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al