YAŞLILAR ESKİSİNDEN DAHA ZEKİ

YAŞLILAR ESKİSİNDEN DAHA ZEKİ

AFP
        
İsveç'te yapılan araştırmaya göre,  yaşlıların eskisinden daha zeki olduğu  ortaya çıktı.

 


İsveç'te yapılan araştırmada, 2000 yılında 70 yaşına giren gönüllüler ile  1970lerde 70 yaşındakilerin beyin işlevi, hafıza durumu, konuşma hızı ve  akıcılığı ile mantıklı olup olmadıklarını gösteren sonuçlar karşılaştırıldı.

Gothenberg Üniversitesi'nin ilk kez 1970'lerde başlattığı araştırmaya  ilişkin sonuçlar birçok dergide yayımlandı. "Neurology" dergisinde yayımlanan  yeni sonuçlar, bugün 70li yaşlarda olanların 30 yıl öncesinden daha "zeki"  olduğunu gösterdi.

Bu gelişmenin daha iyi eğitim düzeyi, daha sağlıklı beslenme ve tedavi  yöntemlerindeki ilerlemelere bağlanabileceğini belirten bilimadamları, bugün  televizyon ve internetin günlük hayatta büyük yer tutmasının da "gözardı  edilmemesi" gerektiğini vurguladılar.

Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de araştırmayla ilgili  bir habere ver verildi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al