YAŞLILAR DİKKAT!

YAŞLILAR DİKKAT!

Habertürk

Bu ilaçlar bilinçsiz olarak kullanılması halinde böbrek ve kalp fonksiyonları üzerinde ciddi risk oluşturabilir!

 

 
Prof. Dr. M.Akif Karan, günümüzde yaşlıların çantalarında en az 2-3 ağrı kesici bulunduğunu, bu ilaçların bilinçsiz olarak kullanılması halinde böbrek ve kalp fonksiyonları üzerinde ciddi risk oluşturacağını belirtti.

Yaşlılarda ilaç kullanımının günde ortalama 3 -6 adet olduğunu, huzurevlerinde kalan yaşlılarda kullanılan ilaç sayısının 10'u aşabildiğini kaydeden Karan, özellikle yaşlılar tarafından sıklıkla kullanılan ağrı kesici ve romatizmal ilaçların ülser, mide yaraları, böbrek ve kalp yetmezlikleri gibi yan etkileri olduğunu söyledi.

Akademik Geriatri Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen toplantıda geriatrik yaş grubunun sorunları ele alındı. Kongre Başkanı Prof. Dr. Servet Arıoğul, 72 milyon 561 bin 312 kişi olan Türkiye nüfusunun yüzde 7,01'inin 65 yaş ve üzerinde olduğunu söyledi. Arıoğul, 2003 yılında 70,9 olan beklenen yaşam süresinin 2008 yılında 73,8'e yükseldiğini belirtti.

Yaşlanan nüfusla birlikte alzheimer hastalığının toplumsal sorun olarak ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Arıoğul, 65 yaş ve öncesinde yüzde 2 sıklığında görülen alzheimer'ın 65-75 yaş aralığında yüzde 6 seviyesine yükseldiğini belirtti. Prof. Dr. M.Akif Karan ise Türklerin yaşı ilerledikçe hastalıklarını yaşlılığa bağlayıp üzerinde durmadıklarını kaydetti.