YAŞLILAR AŞKTA NEDEN DAHA MUTLU?

YAŞLILAR AŞKTA NEDEN DAHA MUTLU?

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kanada'nın Quebec Üniversitesinin "Yaşlıların aşkta daha mutlu olduğu"nu gösteren araştırmasını bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Kanada'nın Quebec Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü Gilles Trudel ve  ekibinin yaptığı araştırmada, çiftlerin ilişkideki memnuniyetini ölçmeye yönelik  Spanier ölçeğinde, Kanada ortalaması 114 çıkarken, 65 yaşın üzerindekiler 119-120  puan aldı. Bilim adamlarının, bu farkın emeklilikten sonra çiftlerin birlikte daha fazla  zaman geçirmesi, daha fazla şeyi paylaşması, dolayısıyla "ikinci balayını"  yaşamalarından kaynaklanıyor olabileceği yönündeki araştırma sonuçlarını 'Evlilik Psikolojisi' yazarı Prof. Tarhan yorumlayacak.

Programın ana bölümünde kapalı alan korkusunun nedenleri, nasıl oluştuğu, hangi duygularla beslendiği ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar  'İyi Bak Kendine' programında ele alınacak.
 
Korku beyinde nasıl bir mekanizma ile işliyor? Nesnesi olmayan korkular nasıl meydana geliyor? Metroya binemeyen, tünelden geçemeyen, kalabalık olan otobüslere binemeyen kişiler bu korkularının alt yapısında neler vardır? Asansör binemediği için her gün katlar çıkmak zorunda kalan ve durumuyla alay edilen kişiler ne yapmalıdır? gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Korkular içerisinde kapalı alan korkusunun yeri nedir? Öğrenilmişlik yanı var mıdır? Yatkın kişilik yapısından söz edilebilir mi? Kapalı alan korkusu yaşayan kişilerde aynı anda görülen başka psikiyatrik hastalıklar var mıdır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hasan Basri İzgi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Kapalı alan korkusu nasıl tedavi edilir? Tedavisinde ilaçla beraber hangi psikoterapi yöntemlerinin kullanıldığı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al