YAŞLILAR AŞKTA DAHA MUTLU

REUTERS

Kanada'nın Quebec Üniversitesi'nden psikoloji profesörüne göre, yaşlıların, aşkta daha mutlu olduğu öne sürüldü.

Kanada'nın Quebec Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü Gilles Trudel ve  ekibinin yaptığı araştırmada, çiftlerin ilişkideki memnuniyetini ölçmeye yönelik  Spanier ölçeğinde, Kanada ortalaması 114 çıkarken, 65 yaşın üzerindekiler 119-120  puan aldı.

Bilim adamı, bu farkın emeklilikten sonra çiftlerin birlikte daha fazla  zaman geçirmesi, daha fazla şeyi paylaşması, dolayısıyla "ikinci balayını"  yaşamalarından kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Yaş ilerledikçe cinsel hayatın da değiştiğini belirten Trudel, ancak yine  de yaşlıların zevk almaya devam edebileceğini söyleyerek, yaşlıların neredeyse  hiç boşanmadıklarına (boşanan yaşlı çiftlerin oranı yüzde 5-6) dikkati çekti.

Ancak bilim adamı, bazı durumlarda, emekliliğin ters etki de  yaratabileceğini, çalışırken üstü kapatılan ya da çocukların eğitimiyle ilgili  sorunların emeklilikten sonra ortaya çıkabileceğini, bunun da yaşlılarda endişe  ve depresyonunun gençlerden iki kat fazla olmasına yol açabileceğini belirtti.

Trudel, çiftlere, birbirleriyle konuşmaları, sözlerini kesmemeleri ve  birbirlerinin duygularını anlamaya çalışmaları önerisinde bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al