Diyabetlilerde yürüyüş çok önemli!

Dikkat! Yürüyüşü ihmal etmeyin. Yaşlı diyabetlilerde yürüyüş çok önemli!

Diyabetlilerde yürüyüş çok önemli!

Dikkat! Yürüyüşü ihmal etmeyin.  Yaşlı diyabetlilerde yürüyüş çok önemli!

sekerŞeker hastası olan yaşlılarda hareketsizlik, kalp ve damar yapısını daha da olumsuz etkilemekle birlikte kandaki istenmeyen yağların artışına ve kan şeker düzeyinin kontrolünün zorlaşmasına neden olduğu bilinen bir gerçek. Prof. Dr. Gülten Kaptan, kasları ve bedeni zorlamadan yapılan sağlıklı yürüyüşler ile diyabetli yaşlıların yaşam kalitesini artırabileceğine dikkat çekiyor, önemli önerilerde bulunuyor. Teknolojik ve sağlık alanındaki gelişimlerle 80’li yaşlara daha kolay gelinen günümüzde, yaşam beklentileri de arttı. Öyle ki yaşlı insanların sağlığı, bağımsızlığı daha bir önemli hale geldi. Ancak, ilerleyen yaşın getirdiği hareketlerde yavaşlama, hem kronik hastalıkların varlığı yaşlılarda zaman zaman hareketliliği azaltabilmekte. Buna yaşanan düşme ve maruz kalınan kazalar da eklenince yaşlılarda eve kapanma eğilimi artıyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan diyabetli yaşlılarda yürüyüşün önemli olduğuna dikkat çekiyor. Şeker hastası olan yaşlılarda hareketsizliğin, kalp ve damar yapısını daha olumsuz etkilediğini ifade eden Kaptan, bu hareketsizliğin kandaki istenmeyen yağların artışına ve kan şeker düzeyinin kontrolünün zorlaşmasına da neden olabildiğini belirtiyor.  Prof. Dr. Gülten Kaptan Yaşlı ve diyabetli olmak, ağır egzersizlerin yapılmamasını gerektirir diyen Prof. Dr. Kaptan,  kasları ve bedeni zorlamadan yapılan sağlıklı yürüyüşler ile diyabetli yaşlıların yaşam kalitesini artırabileceğine vurgu yapıyor. Kaptan, bu yürüyüşlerin kişiye birçok fayda da sağlayacağını kaydediyor. - Yavaş, uzun yürüyüşler, ağızdan alınan şeker ilaçlarının miktarını azaltır, az ilaç kullanılmış olur. - Kan şekerinizi daha dikkatli takip edersiniz. - Kanda kötü yağların miktarı azalır. - Bir miktar kilo vermenize yardım eder. - Kan dolaşımınız hızlanır, enerjiniz artar, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. - Stresiniz azalır ve gevşemeniz sağlanır. Prof. Dr. Gülten Kaptan yürüyüş öncesi ve yürüyüşte dikkat edilmesi gereken konulara da dikkat çekiyor.

YÜRÜYÜŞTE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!

- Ayaklarınıza özel ilgi gösterin. - Yumuşak, ayağınızı tam saran, terletmeyen spor ayakkabıları giyinin. - Ayağınızdaki teri emen pamuklu, yünlü çoraplar giyinin. - Yürüyüş öncesi ve sonrası ayaklarınızı, çizik, darbe, kızarıklık yönünden kontrol edin. - Ayaklarınızın altına bir ayna ile bakarak, ayakaltını mutlaka kontrol edin. - Yürüyüş öncesi ve sonrası, uygun beslenerek, kan şeker dengenizi kontrol edin. - Şeker ilaçlarınızı düzenli kullanın. - Susuz kalmamak için yürüyüş öncesi ve sonrası su içmeye özen gösterin.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al