Yaşlı beyinler yavaş, ama gençlere kıyasla hatasız işliyor

Yaşlılar bir deneyde gençlerden yüzde 50 daha az hata yaptı, gençler hızlı reaksiyon nedeniyle fazla hata yapıyor.

İlerleyen yaşla birlikte insan beyni daha yavaş reaksiyon gösteriyor, ama buna karşın belli başlı görevleri hatasız yerine getirmekte. İlginç sonuç Dortmund Üniversitesi’nden Michael Falkenstein ve Sascha Sommer’e ait. Bilim adamlarına göre yaşlı beyin "yavaş ama doğru" ilkesine göre işlemekte.

Yaşlılıkta belli başla süreçler güçlendiği için hatalar azalıyor. Araştırma çerçevesinde deneklerden ekranda gördükleri belli başlı sembolleri tuşlamaları istenirken, dikkatlerini dağıtmak için bu görevden hemen önce başka semboller de gösterilmiş.

İlginç bir şekilde deney sırasında daha başarılı olan yaşlılar, gençlere kıyasla yarı yarıya daha az hata yapmışlar. Buradan anlaşıldığı üzere gençler daha çabuk reaksiyon gösterdikleri için daha fazla hata yapıyorlar.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/bilim/4016510.asp?gid=50
HÜRRİYET BİLİM

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşlılarda görülen dehidrasyon hastalığı vücut üzerinde son derece büyük bir etkiye sahip iken, hastalık küçük işaretlerle kendisini gösterdiği için o
  • Profesör Theodore Zanto, kendisine müzisyen demiyor ancak insan beyninin müziği nasıl işlediğine dair inanılmaz bir bilgiye sahip.
  • Yaşlılığın biyolojik olduğu kadar ruhsal açıdan sağlıklı bir şekilde geçmesi, gençlik yıllarında yapılan hazırlıkla doğrudan ilgili. Uzmanlara göre, y
  • ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 50 ve üzeri yaşlarda protein ağırlık beslenmek sigara içmek kadar zararlı.
  • Koşmayı bir anlamda alkol tüketimiyle karşılaştırmak mümkün. Düzenli ama ölçülü olarak uygulandığında yararı çok büyük. Koşmak yaşlılara bile yarıyor.
  • Strese karşı bir maddeyi fareler üzerinde test edenler, tesadüfen bu maddenin kılları uzattığını gördü.
  • Randevu Al