Yaşlı babadan çocuğa daha fazla mutasyon geçiyor

İzlandalıların geniş kapsamlı genom projesine göre, yaşlı babaların çocukları, daha fazla mutasyon alıyor.

Yaşlı babadan çocuğa daha fazla mutasyon geçiyor

İzlandalıların geniş kapsamlı genom projesine göre, yaşlı babaların çocukları, daha fazla mutasyon alıyor.

78 ailenin katıldığı araştırmada, her kuşakta ortalama altmış yeni mutasyonun ortaya çıktığı saptanmış ve bunlardan yüzde onu sağlığa zarar verebiliyor (Nature). Buna göre döllenme anında babanın yaşı ne kadar büyükse otizm ve şizofreni riski de o denli artıyor. Yaklaşık, 20 yaşında bir baba çocuğuna 25 mutasyon, 40 yaşındaki bir baba ise 65 mutasyon diyor Augustine Kong. Babanın her yaşı, çocuk için ilave iki mutasyon demek.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Anneden ise yaştan tamamen bağımsız olarak her seferinde on beş mutasyon geçiyor. Mutasyonlar genelde kalıtım yapıtaşlarındaki küçük değiştokuşlar. Bu mutasyonların genelde sağlık üzerine fazla etkileri yok, ama hepsi bir araya geldiğinde organizma üzerinde büyük etkiler yapabiliyor. Sonuçlar öte yandan moleküler mekanizmalardaki çelişkiyi de gösteriyor: Yeni mutasyonlar çeşitliliği arttırdıkları için evrim için çok önemlidir ama bu genetik değişimler öte yandan da hastalıkların gelişiminde büyük bir rol oynuyorlar. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al