Yaşlanmayı olgunlukla karşılayın

Uyku sorunları yaşayan, çevreye karşı ilgisi giderek azalan 65 yaş üstü kişiler, genelde köşelerine çekilerek kendi içine kapanmayı tercih ediyor. Yaşlanmayı olgunlukla karşılayın, korkmayın!

Yaşlanmayı olgunlukla karşılayın

Uyku sorunları yaşayan, çevreye karşı ilgisi giderek azalan 65 yaş üstü kişiler, genelde köşelerine çekilerek kendi içine kapanmayı tercih ediyor. Yaşlanmayı olgunlukla karşılayın, korkmayın! Haber2Oysa yaşlılıkla ilgili ruhsal sorunlara erken dönemde müdahale edilmesi halinde ‘sağlıklı bir yaşlılık dönemi’ yaşamak mümkün.

Uzmanlar, sağlıklı yaşlanmak için, stresten uzak durulmasını, fiziksel egzersiz yaparak sağlıklı beslenilmesini, keyif alınan hobilere sahip olunmasını öneriyor.

ALZHEIMER İLE İLGİLİ BÜTÜN BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN...

Yaşlılık kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreç... Son zamanlarda tıbbın gelişmesiyle birlikte ülkemizde de yaşlı nüfus artıyor. Yaşlıların sayısı arttıkça, hastalıklar, sorunlar ve bunlara bağlı ruhsal sıkıntıların miktarında da yükseliş söz konusu oluyor. Psikiyatri Uzmanları kendilerine en çok anksiyete bozuklukları, depresyon, mani, uyku problemleri, psikoz,  ihmal, suistimal, psikoz ve demans gibi rahatsızlıklar nedeniyle başvuru geldiğini söyledi.

UNUTKANLIĞA ERKEN EVREDE MÜDAHALE EDİLMELİ!

Aile içindeki rollerin ve ilişkilerin değişmesi, yakın çevrede arkadaş, eş kaybı gibi üzüntüler yaşanmasının 65 yaş üstü kişilerde ruhsal problemlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını belirten uzmanlar, “Yapılan çalışmalar yaşlıdaki ruhsal sorunların, hastalanma ve ölüm riskini artırdığını gösteriyor. Yaşlıdaki unutkanlık yaşlılığın getirdiği doğal bir sonuç olarak algılanmamalıdır. Unutkanlık yakınması olan yaşlı, alanında uzmanlaşmış profesyoneller tarafından ileri tetkik ve muayene yöntemleriyle değerlendirilip, demansiyel süreç açısından ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Demans tablosunun erken evrede saptanması önemlidir. Uygulanacak tedavi ve özel müdahale yöntemleriyle tablonun ilerlemesi kısmen de olsa yavaşlatılabilir, gelişmesi muhtemel davranış sorunları hafifletilebilinir” dedi.

NE ZAMAN HASTANEYE BAŞVURULMALI?

Yaşlıda çevreye karşı ilginin azalması, uyku sorunlarının belirginleşmesi, ağrı gibi organik bir neden saptanamayan inatçı bedensel yakınmalarının oluşması, artık bir işe yaramadığı şeklindeki düşüncelerinin olması, ölüm ile ilgili zihinsel uğraşılarının artması, kişilik ve davranış değişikliklerinin ortaya çıkması, 65 yaş üstü kişilerde hastaneye başvuru için uyarıcı belirtiler olarak dikkati çekiyor. Hürriyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Acaba sizde hastalık hastası mısınız? Sürekli korku ve telaşla mı yaşıyorsunuz?
  • Korku nedir, korku tedavi edilebilir mi, korkuyla nasıl başa çıkılır...
  • Böcek Korkusu Nedir? Böcek Korkusu Tedavi Edilebilir mi? Böcel Korkusu Nasıl Anlaşılır? Böcek Korkusu Belirtileri Nelerdir? Böcek Korkusu Kimlerde Gör
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Rüyanızda bir adam sizi kovalıyor, tam yardım istemek için bağıracaksınız ama olmuyor, sesiniz çıkmıyor. Kalakalıyorsunuz. Korktuğunuz başınıza geliyo
  • Randevu Al