Deprem Travma Psikolojisi

Yaşlanmaya karşı organik zeytinyağı

Zeytinyağı sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Zeytinyağının organik olması için zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanılmadan üretilmesi gerek. Organik zeytinyağı yaşlanmaya karşı da etkili.

Yaşlanmaya karşı organik zeytinyağı

Zeytinyağı sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Zeytinyağının organik olması için zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanılmadan üretilmesi gerek. Organik zeytinyağı yaşlanmaya karşı da etkili.

organik_zeytinyagiOrganik zeytin ve zeytinyağı da organik tarımın en önemli ürünlerinin başında geliyor. Zeytin veya zeytinyağının organik olması için zirai ilaç ve kimyasal gübre kullanılmadan üretilmesi gerekiyor. Özellikle de son yıllarda bu tip üretime doğru ciddi bir yöneliş var. Çünkü zeytin ve zeytinyağı sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Damar sertliğine bağlı hastalıklara karşı koruyucu, kan basıncının kontrolünü kolaylaştırıcı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı etkileri bilinen zeytinyağındaki polifenoller yaşam süresini dahi etkiliyor. Güçlü antioksidan olarak bilinen polifenollerin oranı organik üretim şartlarında iki katına ulaşıyor.

 YAŞLILIKTAN KORKMAYIN!

‘ORGANİK, YAŞAM FELSEFESİDİR’

Bir diğer organik zeytin üretimi yapan isin ise Kemal Berişler.  İzmir’de 200 dönümlük bir çiftlikte organik gıda üretimi yapan Berişler, organik yaşamın sadece gıdayla sınırlı kalmaması gereken bir yaşam felsefesi olduğunu söylüyor. 1972 senesine kadar askeri pilotluk yapan Berişler, bir süre hapiste yattıktan sonra bugünkü çiftliğine yerleşiyor. Burada aile başladıkları üretimle bugün ABD’den Japonya’ya dünyaya organik gıda ihraç eden bir firma haline gelmiş. Türkiye’de organik pazarın halen gelişme sürecinde olması nedeniyle ihracatı tercih ettiklerini söyleyen Berişler, bunun nedenini de Türkiye’de organik ürünlerin pahalı olmasına bağlıyor. Dünyanın dört bir yanına ihraç yapan Berişler ailesinin asıl amacı ‘organik meselesini bir felsefe olarak yaymak.Berişler organik gıdayla insanların aslında kaybettikleri daha birçok şeyi aradıklarını anlatıyor: “Biz organik meselesine bir nevi yaşam felsefesi olarak bakıyoruz. Son 200 yılın kaybedilen bütün değerlerini insanlar belki de organik pazarlarda ürün alarak arıyolar. Mesela pazara gidip domates alıyor, işte beni babannemin domatesi gibi kokuyor bunlar diyor. O zaman ibadet tamamlanmış oluyor. Orada domatesin aldığın kadar saygı kokusu da alabiliyor musun acaba? Domatesin kırmızısı kadar insan ilişkilerindeki sevgiyi de görebiliyor musun acaba? Burada önemli olan da bunu anlayabilmek.”

YAŞLANMAYA KARŞI ZEYTİNYAĞI KULLANIN

Türkiye’de zeytinciliğin önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Yahya Laleli de organik üretim yapan isimlerden. Biyokimya ve nükleer tıp uzmanı olan Laleli, zeytin yetiştirmeye bir vefa borcu olarak bakıyor. Kurduğu laboratuvarın gelişimine zeytinyağının büyük katkısının olduğunu belirten Laleli, Edremit Körfezi’ndeki zeytinin lezzetini ve tadını dünyaya yeniden tanıtmayı amaçlıyor. Bunda da başarılı olmuş; ürettiği organik zeytinyağları dünya çapında 40’tan fazla ödüle layık görülmüş. Organik üründe insan sağlığının süregenliğini sağlayan birçok doğal maddenin bulunduğuna dikkat çeken Laleli, “Haşere ve hastalık yapan etkenlerle mücadelesini ortadan kaldıran ilaçlar nedeniyle bitki bu maddeleri üretemiyor. Mesela zeytinyağında yakıcılığı veren oliakantal dediğimiz madde anti romatizmal hastalıklarda ilaç olarak kullanılır. Bu tip maddeler polifenol grubu altında toplanan maddeler. Polifenoller aynı zamanda güçlü antioksidanlardır. Antioksidan kapasitemiz yaşlanma karşısındaki direncimizdir. Zeytinyağlarındaki polifenol değeri etiketler üzerinde olmalı. Organik zeytinyağında polifenol değeri 200-240’ların üzerindeyse havadan ilaçlama yapılan konvansiyonel zeytinyağında bu oran 100-120’lerdedir. Ayrıca polifenol düzeyiyle DNA kırıkları arasında pozitif korelasyon vardır. Polifenol yüksekse kolestorel düşüktür” diyor.  MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al