YAŞLANMAKTAN KORKMAYIN

YAŞLANMAKTAN KORKMAYIN
Paylaş:

AFP

Yapılan araştırma, düzenli olarak dayanıklılık sporunun hücre düzeyinde yaşlanmayı geciktirdiğini gösterdi.

Almanya'daki Saarland Üniversitesinden Ulrich Laufs ve ekibinin yaptığı  araştırma, sporun birçok kanser türünün gelişmesinin durdurulmasında hayati rol  oynayan telomeraz enzimiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Tansiyon, kolesterol seviyesi, kandaki şeker ile kilo alımını düzenleyen  ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltan sporun bu olumlu etkilerinin  kaynağındaki moleküler mekanizmaya yoğunlaşan bilim adamları önce fareler  üzerinde araştırma yaptı.
Bir grup fare 3 hafta boyunca bir tekerlek üzerinde koşturuldu. Bu  farelerin aortundaki telomeraz faaliyetinde ve kan hücrelerinde artış,  programlanmış hücre ölümünde azalma olduğu görüldü.

Daha sonra araştırmacılar, haftada 73 km koşan ortalama yaşı 20 olan  profesyonel atletler ile ortalama yaşı 51 olan maratoncu ve triatloncuları  inceledi.
 
Uzun süre yapılan sporun, telomerazı etkinleştirdiği ve akyuvarlardaki  kromozomların her iki ucunda bulunan telomerlerin kısalmasını azalttığı  belirlendi.

Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de yayımlanan  araştırmada, onlarca yıl spor yapan atletlerde telomerlerin boyunun sabitliğinin  genç sporculara göre daha belirgin olduğu ortaya çıktı.