YAŞLANMA SÜRECİ VE PARKİNSON HASTALIĞI DNA BOZUKLUKLARIYLA İLİŞKİ

YAŞLANMA SÜRECİ VE PARKİNSON HASTALIĞI DNA BOZUKLUKLARIYLA İLİŞKİ

YAŞLANMA SÜRECİ VE PARKİNSON HASTALIĞI DNA BOZUKLUKLARIYLA İLİŞKİİki yeni araştırmayla elde edilen sonuçlar, bedenimizin enerji taşıyıcıları olan mitokondri DNA’larındaki bozukluk ile yaşlanma süreci ve Parkinson hastalığı arasındaki bağlantıyı ortaya koydu.

Birinci araştırma, yaşlı beyinlerde, dopamin üretiminden sorumlu olan mitokondri DNA’sında bozukluklar olduğunu gösterirken, ikinci araştırma söz konusu bozuklukların sadece yaşlı insanlarda değil Parkinson hastalarında da bulunduğunu kanıtlamakta. İki araştırmanın sonucu da Nature Genetics dergisinin web sayfasında (www.nature.com) yayımlandı.

Bilim adamları bu iki çalışmadan "yaşlanmayla ilgili mitokondri teorisi" için deneysel veriler elde ettiler. Bu teori üzerinde neredeyse otuz yıldan bu yana tartışılmakta.

Tahminlere göre, mitokondrilerde artan bozukluklar doğrudan doğruya hücrelerdeki enerji metabolizmasına biyokimyasal açıdan zararlar veriyordu. Son araştırmada bilim adamları, hücrelerin tek tek işaretlenmesine, hatta kesilerek incelenmesine izin veren bir mikroskopla çalıştılar. Veriler mitokondri DNA’sındaki bozuklukların ilerleyen yaşla birlikte arttığını kanıtlamakta.

Araştırmacılar normal yaşlanma sürecinin oksidatif stresin negatif etkisiyle daha da güçlendiğini sanıyorlar. İki çalışmanın sonuçları da enerji metabolizmasını iyileştirecek, sinir hücrelerindeki bozuklukları önleyecek vb. sorunlar için yeni tedavilerin geliştirilmesinde yararlı olacak.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al