Deprem Travma Psikolojisi

YAŞLANDIKÇA UYKU AZALIR

YAŞLANDIKÇA UYKU AZALIR

AFP

İnsanların yaşlandıkça uykuya daha az ihtiyaç  duydukları inancının efsane olduğu bildirildi.

Daily Telegraph'ın haberine göre, California Üniversitesinden uyku ve  hafıza alanında uzman Prof. Sean Drummond, aslında yaşlıların da gençler kadar  uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, az uyumanın yaşlılarda hafızanın azalmasının  nedenlerinden biri olduğuna da dikkat çekti.

Prof. Drummond, yaşlıların deliksiz uyumakta güçlük çekmelerinin, uykuya  daha az ihtiyaçları olduğu yönünde yanlış bir inanışa yol açtığını bildirdi.

Amerikan İlmi İlerletme Derneği'nin toplantısında konuşan Drummond, 35  yaşındaki uyku süresini korumanın "idraktaki yaşla ilgili azalmayı" engellemeye  yardımcı olabileceğini ve genel olarak sağlığa olumlu katkısı olacağını söyledi.

Bir kişinin 35 yaşındaki uyku süresiyle 75 yaşındaki uyku süresinin aynı  olması gerektiğini belirten Drummond, "İnsanlar yaşlanınca uymakta güçlük  çekiyorlar ve bunun artık daha az uykuya ihtiyaçları olduğunun bir işareti  olduğunu düşünüyorlar. Aslında olay başka. Yaşlanınca uykunun kalitesi düşebilir,  ama süreyi korumalıyız" dedi.

Prof. Drummond, yaş ortalaması 68 olan yaşlılar üzerinde yaptığı  araştırmada, yetersiz uykunun beynin çalışma yeteneğini önemli ölçüde  etkilediğini belirledi.

Araştırmaya katılanlar arasında daha az uyuyanların, kendilerine verilen  bir isim listesini hatırlamakta daha çok güçlük çektikleri ortaya çıktı.

"İnsanlar az uykuyla da idare edebileceklerini sanıyorlar, ancak hafıza  testleri bunun tersini söylüyor" diyen Drummond günde 7-8 saat uykunun normal  olduğunu söyledi. Drummond, "6 saatten az uyku işlerini yapma ve hatırlama  yeteneğini etkiler" diye konuştu.

Drummond, yaşlanınca vücudun 24 saatlik ritminde değişikliler olması sebebiyle yaşlıların daha bölük pörçük uyuduklarını, bunun da gündüz uyuklamalarına gece de uyuma güçlüğü çekmelerine yol açtığını anlattı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al