YAŞLANAN ADAM SENDROMU

YAŞLANAN ADAM SENDROMU

Habertürk

Her ne kadar yaşlanmak kadınların korkulu rüyası olsa da, erkekler de yaşlanıyor... Erkekler dikkat!

 


Orta yaştan sonra yaşam hanesine eklenen her yeni yıl, erkeklik hormonu testosteronun düşmesiyle birlikte erkeklerde fiziksel, zihinsel ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

Yaşlanmayla birlikte erkekler, kadınlardaki menopoza benzeyen bir süreç yaşıyor. Kadında östrojen hormonunun eksikliğiyle başlayan bu sürecin erkekteki ateşleyeni, testosteron seviyesinin düşmesi oluyor.

Her ne kadar erkekte kadınlardaki kadar büyük bir kayıp olmasa da, azalan erkeklik hormonu yüzünden bazı sıkıntüar yaşanabiliyor. ´Yaşlanan Adam Sendromu´ olarak adlandırüan bu rahatsızlıkla ilgili olarak görüştüğümüz Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Deveci sorularımızı yanıtladı.

Yaşlanan erkek kaç yaşından itibaren Ürolojik takip yaptırmalı?

Kesin bir yaş olmasa da, 45 yaşından sonra bütün erkfeklerin ürolojik olarak takibe alın"ması gerekiyor. Bu takip,prostat kanserinin ve yaşlanan adam sendromunun erken tanısı için önem taşıyor.

TESTOSTERON HORMONU AZALIYOR

Takiplerde rutin olarak neler yapılıyor?

´Yaşlanan Adam Sendromu´ ve prostat kanserinin takibi farklı olduğu için değerlendirmelerin ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Prostat kanserinin erken tanısının konulabilmesi için toplumda gereken bilinç oluştu ancak ´Yaşlanan Adam Sendromu´. henüz bilinmiyor.

´Yaşlanan Adam Sendromu´ prostat hastalıklarından farklı değerlendiriliyor. Bu sendromda, yaşlanma ile erkeklik hormonu olan testosteron seviyesindeki düşüş bir arada seyrediyor.

CİNSEL İSTEKSİZLİK BAŞLIYOR

´Yaşlanan Adam Sendromu´ ne gibi rahatsızlıklara neden oluyor? .


´Yaşlanan Adam Sendromu´ aynı zamanda erkek menopozu, andropoz ya da yaşlanan adamda hipogonodizm olarak da adlandırılıyor. Her erkek 30´lu yaşlardan sonra 10 yılda bir, kanında bulunan testosteronun yüzde 10´unu, 50 yaşından sonra ise yüzde 25´ini kaybediyor. Testosteron denince herkesin aklına ilk olarak cinsellik gelse de, aslında bu sadece cinsellikle ilgili bir hormon değil. Testosteron hem erkekte hem de kadında ruh halini düzenliyor.

Cesaret, iyi olma hali, entelektüel aktivıte, kas gücü, karın bölgesinde zayıflama ve kilo artışı da bu hormonla ilgili oluyor. Testosteron seviyesi düşen erkek kendisini iyi hissetmiyor, kaslarında zayıflama başlıyor, göbek bölgesinde yağlanma oluşuyor, entelektüel aktivitesi zayıflıyor. Bununla birlikte depresif ruh hali, uyku bozuklukları, cilt değişiklikleri, cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri, ortaya çıkıyor. Tüm bu belirtilerin toplamı, ´Yaşlanan Adam Sendromu" nu oluşturuyor. Yani düşen testosteron seviyesi, sadece cinsellikle ilgili olmayan, yaşamın bütününü ve iş hayatnı da kapsayan bir takım sorunlara yol açıyor.

Bu şikayetlerle ilgili olarak doktora başvuru oranı nedir?


45 yaşından sonra prostat hastalıkları açısından muayene olma alışkanlığı gelişse de, bu muayene kapsamında ´Yaşlanan Adam Sendromu´ değerlendirilmiyor. Çünkü hastalık çok iyi bilinmiyor. Entelektüel aktivitede zayıflama, göbek çevresinde yağlanma ve kaslarda zayıflama, yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görüldüğü için bu durumun üzerinde fazla durulmuyor. Ancak önemli bir hastalık olduğundan, tüm bu belirtilerin önemsenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al