Yaşamın Her Anında Kariyer Desteği

Üniversite öğrencilerinin akademik hayata başladıkları ilk günden, iş sahibi oldukları güne kadar hayatlarında büyük önem arz eden kariyer planlamasında üniversitelerin kariyer merkezleri büyük rol oynuyor.

Yaşamın Her Anında Kariyer Desteği

Üsküdar Üniversitesi Kariyer Merkezi Direktörlüğü, öğrencilerine hangi olanakları sunuyor? Kariyer Merkezi Direktörlüğü İstihdam, Sektör ve Mezun İlişkileri Yöneticisi Aslı Cevahir Arabacı Keleşabdioğlu Üsküdar Haber Ajansı muhabiri Şüheda Damgacı’nın sorularını yanıtladı.

“Kariyer Merkezi Direktörlüğü üç ana noktada destek veriyor”

Üsküdar Üniversitesi Kariyer Merkezi Direktörlüğü hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
“Kariyer Merkezi Direktörlüğü öğrenci ve mezunlarımız için en temelde kariyer yollarını çizmekte destek olan, uygulama ve staj süreçlerinden sektöre hazırlanma sürecine kadarki tüm operasyonları yürütmekle görevli olan direktörlüktür. Direktörlük temelde üç ana noktada destek vermektedir. Staj ve uygulamalar, mezun ilişkileri, kariyer danışmanlığı ve sektör işbirlikleri şeklinde.”

“Öğrencilerimiz kariyerleri ile ilgili tüm süreçlerde bizden yardım alabilirler”

Üsküdar Üniversitesinde eğitim hayatına başlayan bir öğrenci, mezun olana kadar Kariyer Merkezi Direktörlüğünün hangi hizmetlerinden faydalanabiliyor?
“Aslında mezun olana kadar diye sınırlamamamız lazım çünkü direktörlüğümüz öğrencimiz mezun olduktan sonra da öğrencimize hizmet vermeye devam ediyor. Öğrencimiz Üniversitemize giriş yaptığı andan itibaren kariyeri ile ilgili her türlü desteği Kariyer Merkezi Direktörlüğünden almaktadır. Ayrıca mezun olduktan sonra da sürecine devam etmektedir. Öğrencimiz diplomasını aldıktan sonra hayatı boyunca ailemizin bir ferdi olduğu için kariyeri ile ilgili her sürecinde Üsküdar Üniversitesi Kariyer Merkezi Direktörlüğünden hizmet almaya devam edebilmektedir. Öğrencimiz ya da mezunumuz direktörlüğümüz ile iletişime geçtiğinde staj ve uygulama süreçleri, mezun ilişkileri, kariyer danışmanlığı, sektör ve meslek tanıtımları, kariyer eğitimleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirler.

Bunların dışında yapmış olduğumuz sektör işbirlikleri ile sektörü tanımaları için kariyer günleri, kariyer buluşmaları gibi etkinlikler de düzenleyerek öğrenci ve mezunlarımızı sektör ile içe içe tutmaktayız.”

“Alan uygulaması için öğrencilerimize destek oluyoruz”

Uygulama/staj imkânları hakkında ne söylemek istersiniz?
“Üniversitemizde akademik dönem içerisinde öğrencilerimizin teorik bilgilerini sahada pratiğe dönüştürmeleri için öğrencilerimiz alan uygulamalarına çıkmaktadırlar. Kariyer Merkezi Direktörlüğü olarak bizler de öğrencilerimizi uygulamalarını yapmaları için NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, İstanbul içerisindeki devlet hastaneleri, kamu kurumları ya da anlaşmalı olduğumuz özel kurumlara yerleştirmekteyiz.

Öğrencilerimizin mezuniyetlerini tamamlamaları gereken zorunlu yaz stajları sürecinde ise öğrencilerimiz kendi buldukları kurum ya da hastanelerde bu süreci tamamlayabilirler. Kariyer Merkezi Direktörlüğü olarak NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Feneryolu ve Etiler Tıp Merkezlerimizde ve anlaşmalı kurumlarımızla öğrencilerimizin bu süreçlerine destek olmaktayız. Ayrıca yapmış olduğumuz sektör işbirlikleri kapsamında sektör öncüsü birçok firmanın katılımı ile kariyer günleri düzenlemekteyiz. Düzenlediğimiz bu etkinlik öğrencilerimizin staj ve uygulama yeri bulma konusunda da önemli destek sağlamaktadır. Bu konuda Kariyer Merkezi Direktörlüğü olarak evrak süreçlerinde de kendilerine destek vermekteyiz.

Bunun dışında da gönüllü olarak staj yapmak isterler ise fakültelerinin onayı ardından stajlarını yapabilirler. Kariyer Merkezi Direktörlüğü olarak hem de gönüllü stajlarında sigortalarını okul olarak karşılamaktayız.”

“Kariyer planlamasına çok önem veriyoruz”

Kariyer danışmanlığı ve planlaması öğrenciler için neden önemli?
“Kariyer planlaması; öğrencilerimiz iş hayatına atıldıklarında sorun yaşamamaları için çok önemlidir. Bu sebeple kariyer danışmanlığı hizmetini öğrenci ve mezun olmak üzere iki ayrı grupta yapmaktayız. Mezunlar Ofisimiz öz geçmiş danışmanlığı temelinde hizmet vermektedir. İstihdam sürecinde olan mezunlarımız daha sonra kariyer danışmanlığı sürecine devam etmektedirler. Öğrencilerimiz ise istihdam sürecine bakılmaksızın her süreçte danışmanlık hizmeti alabilmektedirler.  Kariyer danışmanlığı; öz geçmiş hazırlama desteği, meslek ve sektör tanıtımları, kişisel yetkinlik belirleme, mülakat teknikleri desteği, 21. Yüzyıl yetkinliklerini oluşturma gibi birçok alt başlıktan oluşan kariyer planlama danışmanlığını kapsamaktadır. Özetle Üsküdar Üniversitesi Kariyer Merkezi Direktörlüğü olarak birebir danışmanlık hizmeti vererek öğrencilerimizin ve mezunlarımızın kendilerini, sektörü ve meslekleri tanımalarını sağlamış olmaktayız.

Direktörlüğümüzün web sayfasında bulunan “Kariyer Danışmanlığı Randevu Formu” nu (https://kariyer.uskudar.edu.tr/randevu-formu) kullanarak tüm öğrenci ve mezunlarımız bu bahsetmiş olduğumuz danışmanlık hizmetini alabilirler.”

“Mezun öğrencilerimize bireysel kariyer planlama desteği sağlıyoruz”

Mezun olan öğrenciler Kariyer Merkezi Direktörlüğünden hangi hizmetleri alabiliyor?
“Üniversitemizden mezun olan her öğrencimiz, arzu ettiği ve ihtiyaç duyduğu sürece, bireysel kariyer planlama süreçlerinde direktörlüğümüzden danışmanlık alabilirler.Bu desteklerden biri, direktörlüğümüzün web sayfasında yer alan randevu formunu dolduran her mezunumuza özgeçmiş danışmanlığıdır. Formu dolduran mezun öğrencimiz ile iletişime geçilip uygun gün ve saatte görüşme için randevu verilir.

İş görüşmesinin ilk ve önemli ayağından sayılan öz geçmişlerini hazırlamada kendilerine danışmanlık hizmeti verilir ve ihtiyaç duyulan düzeltmeler yapılır. Danışmanlığın diğer aşamalarını da talep eden mezun öğrencilerimize iş görüşmesi ve hazırlık süreci, mülakat esnasında kendilerini iyi hissettirecek detaylar hakkında bireysel görüşmeler gerçekleştirilir. Bu konularda danışmanlık almak isteyen mezun öğrencilerimizin direktörlüğümüze ait web sayfasında yer alan https://kariyer.uskudar.edu.tr/randevu-formu linki tıklayıp formu doldurmaları yeterli olacaktır.

Bir başka desteğimiz ise iş hayatına başlayan mezun öğrencilerimizin yanında olduğumuzu hissetmelerini sağlamak ve elde ettikleri başarıları diğer öğrenci ve mezun öğrencilerimizin de faydalanmasını sağlayan mezun röportajlarıdır. Bu röportajlar üniversitemizin Youtube sayfasında ve iş birliği halinde olunan Mezunlar Derneği web sayfası ile LinkedIn sayfalarında ve dönemsel çıkan e-bültende yayınlanmaktadır.”

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi, Asya - Afrika Üniversiteler Birliği ile İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarar
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Van’da düzenlenen 6. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, metaverse’nin evrenin bir simü
  • Bu yıl 6’ncı kez düzenlenen “Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Yaşanılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” sempozyumu MESKA Vakfı, TRIOMOBIL ve Ü
  • Randevu Al